ՀՔԾ-ն յուրացրել է հարկային տեսչության լիազորությունները. Սամվել Մայրապետյան
«2020 թվականի հուլիսի 17-ին արդեն ավանդույթ դարձած կերպով ԶԼՄ-ներից տեղեկացա ՀՔԾ-ի կողմից իմ մեղադրանքը կրկին լրացնելու մասին: Սա նախորդ լրացման շարունակությունը հանդիսացող` իմ կողմից իբր առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր չվճարելու վերաբերյալ հեքիաթի շարունակությունն է և, ինչպես միշտ, որևէ աղերս չունի իրականության հետ:
ՀՔԾ-ի այս զավեշտալի գործողությունները իրականում ունեն շատ պարզ նպատակ, որի մասին ուզում եմ լուսաբանել հանրությանը:
Ինչպես գիտեք, դեռևս 2018 թվականին ՀՔԾ-ն ինձ մեղադրանք էր առաջադրել խոշոր չափերի կաշառք ստանալուն իբր օժանդակելու մասին: Այդ մեղադրանքը առաջադրելուց շատ կարճ ժամանակ անց ինձ պատկանող ամբողջ գույքի և դրամական միջոցների վրա դրվել էր կալանք, որը գործում է առ այսօր: Այդ անօրինական որոշումը իմ կողմից բողոքարկվել էր դատական կարգով, ինչի արդյունքում 2019 թվականի դեկտեմբերի 20-ին ՀՀ Վճռաբեկ դատարանը կայացրել էր վերջնական որոշում, որում միանշանակ արձանագրել էր իմ իրավունքների խախտումը և փաստացի պարտավորեցրել ՀՔԾ-ին վերացնել այն: Չնայած հանգամանքին, որ որոշումը կայացվել էր դեռ նախորդ տարվա դեկտեմբերին, այն կողմերին ուղարկվել էր շուրջ վեց ամիս անց՝ 2020 թվականի հունիսի 24-ին:
Եվ ահա, պարզապես նրա համար, որ չկատարեն Վճռաբեկ դատարանի որոշումը, ՀՔԾ-ն հունիսի 25-ից, այսինքն` հաջորդ իսկ օրվանից սկսեց շատ արագ ինձ մեղադրել այժմ արդեն 2004-ից 2014 թվականներին հարկեր չվճարելու մեջ` հնչեցնելով ոչ միայն իրականությունից, այլ նաև տրամաբանությունից և բանականությունից հեռու «մեծ թվեր»: Արդեն ավելորդ եմ համարում ասել, որ բոլոր ներկայացված կազմակերպությունները բազմաթիվ անգամներ ստուգվել են, վերստուգվել են հարկային մարմինների կողմից թե՛ նախորդ և թե՛ գործող իշխանությունների օրոք, նաև նույն ՀՔԾ-ի միջնորդությամբ: Արդյունքում ոչ մի խոշոր խախտում որևէ դեպքով չի արձանագրվել: Ինչպես տեսնում եք, փաստերն ու իրականությունը ամենևին չեն խանգարում ՀՔԾ-ին «ստեղծագործել»: Ուղղակի հասկանալի չէ, թե ինչո՛ւ են կանգ առել ընդհամենը 35 միլիարդ գումարի վրա. նույն տրամաբանությամբ կարելի էր հնչեցնել 35 տրիլիոն կամ 35 սիքսիլիոն, միևնույնն է դրանից ոչինչ չէր փոխվի:
Այս ամենից կա ընդհամենը երկու հետևություն. առաջինը պետք է անեն Հայաստանում ձեռնարկատիրական ցանկացած գործունեություն իրականացրած, իրականացնող և նման ցանկություն ունեցող բոլոր անձինք և կազմակերպությունները: Այն է՝ անկախ ձեր կողմից իրականացվող գործունեության օրինականությունից և այդ օրինականությունը հաստատող բազմաթիվ փաստերից՝ ցանկացած պահի ՀՔԾ-ն կարող է ձեզ մեղադրել հարկ չվճարելու մեջ և հնչեցնել այդ պահին իրենց հարմար, ցանկացած չափի իբր չվճարված հարկի մասին:
Փաստորեն, ՀՔԾ-ն չունենալով որևէ մասնագիտական ունակություններ այդ ասպարեզում՝ իրեն է վերապահում հարկային մարմինների լիազորություններ՝ միևնույն ժամանակ լիովին անտեսելով այդ մասնագիտացված պետական կառույցի բազմաթիվ արձանագրություններ: Երկրորդ հետևությունը պետք է անեն այդ անօրինական գործողությունները կատարող ՀՔԾ աշխատակիցները: Ինչպես ցույց է տալիս պատմությունը, ճշմարտությունը վերջիվերջո հաստատվում է թե՛ ներպետական և թե՛ միջազգային դատական ատյաններում և բոլոր անօրինական գործողությունների համար իվերջո վրա է հասնելու քրեական պատասխանատվությունը»:

Специальная следственная служба присвоила полномочия налоговой инспекции – Самвел Майрапетян
«17 июля 2020 года узнал уже традиционным способом из СМИ о том, что обвинение в отношении меня дополнено Специальной следственной службой. Это очередное продолжение дополнения – продолжение сказки о якобы не выплаченных мной налогах в крупном размере, и как всегда, не имеет никакой связи с действительностью.
Эти абсурдные действия Специальной следственной службы преследуют очень простую цель, о которую я хочу представить общественности.
Как вы знаете, еще в 2018 году Специальная следственная служба предъявила мне обвинение якобы в содействии в получении взятки в крупном размере. Через короткое время после выдвижения этого обвинения, на все принадлежащие мне денежные средства и имущество был наложен арест. Это незаконное решение было обжаловано мной в судебном порядке, в результате чего Кассационный суд 20 декабря 2019 года принял окончательное решение, в котором однозначно зафиксировано нарушение моих прав и Специальная следственная служба принуждена снять арест. Несмотря на то обстоятельство, что решение принято еще в декабре прошлого года, оно было отправлено сторонам через примерно шесть месяцев – 24 июня 2020 года.
И вот, просто для того, чтобы не выполнять решение Кассационного суда, Специальная следственная служба 25 июня, то есть на следующий день, начала обвинять меня уже в неуплате налогов в период 2004-2005гг., озвучив не только далекие от действительности, но и от логики и разума «большие цифры». Считаю излишним отмечать, что все представленные организации неоднократно проверялись и перепроверялись налоговыми органами как во время прежней, так и во время действующей власти, также при посредничестве Специальной следственной службы. В результате по какому-либо факту не было зарегистрировано никакого крупного нарушения.
Однако факты и реальность вовсе не мешают Специальной следственной службе заниматься «творчеством». Просто непонятно, почему они остановились именно на сумме в размере 35 млрд., ведь с такой же логикой можно было озвучить цифру 35 триллионов или 35 секстиллионов, от этого все равно ничего не изменилось бы.
Из всего этого можно сделать только два вывода – первый должны сделать все осуществлявшие, осуществляющие или желающие осуществить любую предпринимательскую деятельность в Армении лица и организации. То есть, вне зависимости от законности любой осуществляемой вами деятельности и подтверждающих эту законность многочисленных документов, Специальная следственная служба в любой момент может обвинить вас в неуплате налогов и назвать любую удобную им в этот момент якобы неуплаченную сумму налога.
Фактически, Специальная следственная служба, не обладая какими-либо профессиональными умениями в этой сфере, присвоила себе полномочия налоговых органов, одновременно игнорируя многочисленные протоколы этой профессиональной государственной структуры. Второй вывод должны сделать выполняющие незаконные действия сотрудники Специальной следственной службы. Как показывает история, справедливость, в конце концов, устанавливается как во внутригосударственных, так и международных судебных инстанциях и уголовная за все незаконные действия последует ответственность».