Դիպուկ կրակոցներին մեր զինված ուժերը պատասխանել են թիրախային դիպուկ կրակով և լռեցրել հակառակորդին. Արծրուն Հովհաննիսյան
20/07/2020 11:14
Տավուշի մարզի տարբեր գյուղերում տեղակայված մարտական դիրքերի ուղղությամբ գիշերվա ընթացքում եղել են անկանոն կրակոցներ, որոնց մեծ մասին ՀՀ զինված ուժերը պատասխան կրակ չեն վարել, Իջևանում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց միասնական տեղեկատվական կենտրոնի պատասխանատու Արծրուն Հովհաննիսյանը։
«Այլ բանակային կորպուսների և մարզերի ուղղությամբ եղել են կրակոցներ։ Մասնավորապես՝ Ճամբարակի ուղղությամբ եղել են կրակոցներ, օգտագործվել ավտոմատ նռնականետ։ Դիպուկ կրակոցներին մեր զինված ուժերը պատասխանել են թիրախային դիպուկ կրակով և լռեցրել հակառակորդին», - ասաց Արծրուն Հովաննիսյանը։

Armenian Armed Forces silenced the adversary with targeted direct flights in response to their targeted shooting
20/07/2020 11:25
Adversary opened irregular flights in the direction of Armenian combat positions in different villages of Tavush during the night, representative of the Ministry of Defense Artsrun Hovhannisian told the reporters today, adding that the Armenian side did not open response fire.
“Shots were fired in the direction of army corpuses and regions. In particular, shots were fired in the direction of Tchambarak, automated grenade launchers were used. To direct shots our Armed Forces responded with targeted direct shots and silenced the enemy,” Artsrun Hovhannisian said.
He also said the condition of wounded remains unchanged. One soldier is in extremely severe condition.