Ռուսաստանը թույլ չի տա՝ Թուրքիան գոնե մի փոքր ուժեղացնի տարածաշրջանում ունեցած դիրքերը. Թուրքագետ
Արցախյան հարցում Թուրքիայի դիրքորոշումը չի փոխվել. այդ երկիրը միանշանակորեն կանգնած է Ադրբեջանի կողքին և աջակցություն է ցուցաբերում, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
«Իհարկե, որ ասվում է՝ բոլոր հնարավորություններով է աջակցություն ցուցաբերում, այդպես չէ, որովհետև Թուրքիայի դիվանագիտությունն իր մեջ բավական ուժեղ արտահայտված դեմագոգիայի սեգմենտ ունի: Այն, ինչ ասվում է, շատ անգամ չի համապատասխանում իրականությանը:
Վերջին օրերի սահմանային լարվածության ընթացքում Թուրքիան Ադրբեջանին, իհարկե, որոշակի օգնություն ցույց տվեց, բայց լիակատար, լայնածավալ ռազմական օգնություն ներկա փուլում չի ցուցաբերում», - ասաց թուրքագետը:
Ռուբեն Սաֆրաստյանի խոսքով՝ ստեղծված իրավիճակում պետք է նկատի ունենալ Թուրքիայի անմիջական շահը, որը կայանում է ոչ միայն Ադրբեջանին որոշակի օգնություն ցուցաբերելու, հակահայկական հայտարարություններ անելու, այլև տարածաշրջանային սեփական ծրագրերը կյանքի կոչելու մեջ:
«Հարավային Կովկասում Թուրքիայի ծրագիրը ռազմավարական առումով իր ազդեցության ոլորտի ընդլայնումն է: Թուրքիան կփորձի այս նպատակին հասնել, բայց մյուս կողմից էլ տեսանք, որ Ռուսաստանն, ի դեմս հարավային ռազմական օկրուգում սկսած զորավարժությունների, բավական կոշտ դիրքորոշում ցուցաբերեց: Սև ծով և Կասպից ծով դուրս եկան ռուսական ռազմական նավերը, ինչը ցույց տվեց, որ Ռուսաստանը թույլ չի տա՝ Թուրքիան գոնե մի փոքր ուժեղացնի տարածաշրջանում ունեցած դիրքերը», - ասաց մեր զրուցակիցը:

Россия не позволит Турция хоть немного усилить свои позиции в регионе – Рубен Сафрастян
Позиция Турции в вопросе Арцаха остается неизменной: эта страна однозначно рядом с Азербайджаном и оказывает ему поддержку, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am тюрколог Рубен Сафрастян.
«Конечно, когда говорится об оказании полной поддержки, это не так, поскольку дипломатия Турции включает в себя довольно сильно выраженный сегмент демагогии. То, что говорится, часто не соответствует действительности.
Конечно, во время последней эскалации на границе Турция оказала определенное содействие Азербайджану, но полноценной, широкомасштабной военной помощи на нынешнем этапе не оказывалось», - сказал тюрколог.
По словам Рубена Сафрастяна, в создавшейся ситуации нужно иметь в виду непосредственный интерес Турции, который заключается не только в оказании определенной помощи Азербайджану, но и в озвучивании антиармянских заявлений, в реализации собственных программ в регионе.
«В стратегическом смысле программа Турции на Южном Кавказе – это расширение сферы своего влияния. Турция попытается достичь этой цели, но с другой стороны, мы видели, что Россия, начав военные учения в Южном военном округе, проявила довольно жесткую позицию. Российские военные корабли вышли из Черного моря и Каспийского моря, что показало, что Россия не позволит Турции хоть немного усилить свои позиции в регионе», - сказал тюрколог.