ՏՄՊՊՀ-ն դիմել է ԵԱՏՄ գործընկերներին՝ քայլեր ձեռնարկելու ՌԴ-ում վերջին օրերին հայկական մրգերի իրացումն արգելելու հակամրցակցային գործողության հարցով
20/07/2020 16:27
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանն այսօր պաշտոնական գրություններով դիմել է ՌԴ դաշնային հակամենաշնորհային ծառայության ղեկավար Իգոր Արտեմևին և ԵՏՀ մրցակցության և հակամենաշնորհային կարգավորման հարցերով Կոլեգիայի անդամ (նախարար) Սերիկ Ժումանգարինին վերջին մի քանի օրերին ՌԴ տարածքում, մասնավորապես «Ֆուդ Սիթի» սննդամթերքի մեծածախ և մանրածախ կենտրոնի ղեկավարության կողմից ս.թ. հուլիսի 17-18-ը ՀՀ-ից արտահանված մրգերի իրացումն արգելելու հարցի վերաբերյալ:
Գործընկերներին ուղղված գրություններում մասնավորապես ընգծվում է, որ վերոնշյալ գործողությունները չունեն տնտեսական հիմնավորում, խոչընդոտում են ԵԱՏՄ անդամ-երկրների միջև ապրանքների ազատ իրացմանը, խտրական վերաբերմունքի դրսևորում են և ստեղծում են անհավասար պայմաններ անդրսահմանային շուկայում` խախտելով մրցակցության ընդհանուր կանոնները, որոնք ամրագրված են ԵԱՏՄ պայմանագրում:
ՏՄՊՊՀ նախագահը հույս է հայտնել, որ ՌԴ և ԵԱՏՄ գործընկերները քննարկման առարկա կդարձնեն նշված հակամրցակցային քայլերը, և կձեռնարկվեն օպերատիվ միջոցառումներ վերականգնելու շուկայում մրցակցության հավասար պայմանները՝ հետագայում բացառելով նման հակամրցակցային գործողությունները:

ГКЗЭК Армении обратилась к партнерам ЕАЭС в связи с запретом на реализацию экспортированных армянских фруктов в РФ
20/07/2020 18:00
Председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении Гегам Геворкян обратился сегодня с официальными письмами к руководителю Федеральной антимонопольной службы РФ Игорю Артемьеву и к члену коллегии (министру) Евразийской экономической комиссии по конкуренции и антимонопольному регулированию Серику Жумангарину по вопросу запрета на реализацию экспортированных из Армении 17-18 июля фруктов на территории России, в частности со стороны руководства оптово-розничного продовольственного центра «Фуд Сити».
В адресованных коллегам письмах, в частности, подчеркивается, что вышеуказанные действия не имеют экономического обоснования, препятствуют свободной реализации товаров между странами-членами ЕАЭС, являются проявлением дискриминационного отношения и создают неравные условия на трансграничном рынке, тем самым нарушая общие правила конкуренции, закрепленные в договоре ЕАЭС.
Председатель ГКЗЭК выразил надежду, что партнеры РФ и ЕАЭС сделают предметом обсуждения отмеченные антиконкурентные шаги и предпримут оперативные меры по восстановлению равных условий конкуренции на рынке, исключив в дальнейшем подобные антиконкурентные действия.