Այս տեսակի անորակ մեղադրանք դժվար է պատկերացնել. Քոչարյանի պաշտպան
ՀՀ երկրորդ նախագահի Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նախորդ նիստին պաշտպան Հայկ Ալումյանը միջնորդել էր սույն քրեական գործով դատական նիստին կանչման ենթակա անձանց ցուցակում ընդգրկել մի քանի անձ։
Մասնավորապես, պաշտպանը միջնորդել է դատարան հրավիրել 2008 թ․ մարտի 8-ի դրությամբ ՍԴ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Գագիկ Հարությունյանին, դատավորներ Հրանտ Նազարյանին, Վլադիմիր Հովհաննիսյանին, Ֆելիքս Թոխյանին և Կիմ Բալայանին, ովքեր մասնակցել են ՀՀ նախագահի թեկնածուներ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ու Տիգրան Կարապետյանի դիմումների հիման վրա ԿԸՀ 2008 թ․ փետրվարի 24-ին ՀՀ նախագահ ընտրվելու մասին որոշումը վիճարկելու վերաբերյալ գործի քննությանը և կարող են գործի համար կարևոր նշանակության տեղեկություններ հայտնել այդ գործի քննության հետ կապված ՍԴ դատավորների նկատմամբ ճնշում գործադրելու մասին։
Այսօրվա դատական նիստին մեղադրող կողմը հայտարարեց, թե պատճառաբանված չէ միջնորդությունը և ենթակա է մերժման։
Արձագանքելով սրան՝ Հայկ Ալումյանն ասաց, թե մեղադրանքի մեջ ի թիվս այլի, գրված է, որ ՍԴ անդամների նկատմամբ կիրառվել է ճնշում:
«Այս որակի մեղադրական եզրակացությունը ստորագրել է պարոն Պետրոսյանը՝ առանց մանրամասնելու, թե ՍԴ կոնկրետ որ դատավորի նկատմամբ է ճնշում գործադրվել և ինչում է արտահայտվել այդ ճնշումը։ Հետևաբար, ըստ մեղադրանքի, կարելի է ենթադրել, որ խոսքն այդ ժամանակվա ՍԴ ցանկացած անդամի վերաբերյալ կարող է լինել։ Վերացական գրած է։ Այս տեսակի մեղադրանքը դատարանը նույնիսկ չպետք է դատական քննության ներկայացներ։ Այս տեսակի անորակ մեղադրանք դժվար է պատկերացնել», - հայտարարեց Ալումյանը։

Трудно представить столь некачественное обвинение – адвокат Роберта Кочаряна
Адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Айк Алумян ходатайствовал на предыдущем судебном заседании о включении нескольких лиц в список людей, которые будут вызваны в суд в качестве свидетелей по данному уголовному делу.
В частности, адвокат ходатайствовал пригласить в суд Гагика Арутюняна, занимающего по состоянию на 8 марта 2008 года должность председателя Конституционного суда, судей КС Гранта Назаряна, Владимира Оганнисяна, Феликса Тохяна и Кима Балаяна, которые участвовали в рассмотрении дела об оспаривании решения ЦИК об избрании президента Армении от 24 февраля 2008 года на основании заявлений кандидатов в президенты Армении Левона Тер-Петросяна и Тиграна Карапетяна, и могут сообщить важные для дела сведения о давлении на судей КС в связи с рассмотрением этого дела.
На сегодняшнем заседании сторона обвинения заявила, что ходатайство не аргументировано и должно быть отклонено.
В ответ на это Айк Алумян заявил, что в обвинении в числе прочего написано, что на членов Конституционного суда оказывалось давление.
«Обвинительное заключение такого качества подписал господин Петросян, без уточнения, на какого конкретно судью было оказано давление и в чем выражалось это давление. Следовательно, согласно обвинению, можно предположить, что речь может идти о любом члене Конституционного суда в то время. Подобное обвинение суд даже не должен был принимать в производство. Трудно представить столь некачественное обвинение», - заявил Айк Алумян.