Այսօրվա բանակը բազմաթիվ մարդկանց երեք տասնամյակ տևած աշխատանքի արդյունքն է. սա կհասկանա միայն նա, ով անցել է զինվորական ծառայություն. Վանեցյան (168.am)
Նույնիսկ նախնական գնահատականների համար դեռ վաղ է, այս մասին 168.am-ին տված հացրազրույցում ասել է ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանն՝ անդրադառնալով սահմանին տիրող վիճակին։
«Ես ուղղակի կվերահաստատեմ նախկինում իմ հնչեցրած գնահատականները, որ մենք ունենք փայլուն գեներալներ ու սպաներ, մոբիլ ու մարտունակ բանակ, որը հրաշալի լուծեց իր առջև դրած խնդիրը։ Այսօրվա բանակը բազմաթիվ մարդկանց երեք տասնամյակ տևած աշխատանքի արդյունքն է։ Մեր երկրում արդեն ձևավորվել են զինվորական դինաստիաներ՝ լավ կրթությամբ, բարձր պատրաստվածությամբ և բացառիկ հայրենասիրությամբ և ոգով։ Սա կհասկանա միայն նա, ով եղել է մարտական դիրքում, անցել զինվորական ծառայություն։ Սա հաղթող բանակի ոգի է», - ասել է Վանեցյանը։
Նա ընդգծել է՝ ցավոք, նույն չի կարող ասել դիվանագիտական հարթակում մեր պետության ձեռքբերումների մասով։
«Բոլոր ուղղություններով ունենք միջազգային հանրության, գործընկեր պետությունների «կիսահայտարարություններ», ագրեսոր Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հավասարության նշան դնող գնահատականներ։ Մինչդեռ գործ ունենք բացառիկ իրավիճակի հետ, երբ թշնամին երեսուն տարվա մեջ առաջին անգամ նման մասշտաբների հարձակում է գործել ոչ թե Արցախի, այլ՝ Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանների ուղղությամբ։ Եվ սա պետք է առիթ դառնար միջազգային հանրությանը փաստարկված ներկայացնելու և բացատրելու, որ Ադրբեջանը սպառնալիք է ոչ միայն Արցախի ու Հայաստանի խաղաղ բնակչության, այլև՝ ողջ տարածաշրջանի համար։
Մինչդեռ ընդամենն օրերս Չմիավորված պետությունների բյուրոն, որի կազմում 120 պետություն են, հակահայ հայտարարությամբ հանդես եկավ, սա ևս մեկ անգամ վկայում է, որ Հայաստանի քաղաքական իշխանությունը, ի տարբերություն բանակի, տապալել է իր գործառույթների պատշաճ կատարումը։ Ուզում եմ նաև ընդգծել, որ հիացած եմ մեր ժողովրդի միասնությամբ ու համախմբվածությամբ, անցած օրերին բոլորս ականատես եղանք, թե ինչպես է հայությունը մի բռունցք դառնում ընդդեմ թշնամու, իսկ Հայաստանի ընդդիմությունն արտաքին վտանգի դեպքում՝ միավորվում պետության շուրջ՝ այդ ընթացքում շարունակելով թիրախ լինել իշխանական ֆեյքերի և ֆեյքերի գործառույթ իրականացնող որոշ պետական պաշտոնյաների կողմից, որոնք արտաքին թշնամուն թողած՝ նույն այդ օրերին զբաղված էին երկրի ներսում թշնամիներ փնտրելով և այլ տափակաբանություններով», - նշել է ԱԱԾ նախկին տնօրենը։

Артур Ванецян: Сегодняшняя армия – результат работы многочисленных людей на протяжении трех десятков лет (168.am)
21/07/2020 20:45
Пока рано давать даже предварительные оценки, заявил в интервью 168.am бывший директор Службы национальной безопасности, председатель партии «Родина» Артур Ванецян, касаясь ситуации на границе.
«Я хочу просто подтвердить озвученные мной ранее оценки, что у нас есть блестящие генералы и офицеры, мобильная и боеспособная армия, которая прекрасно решила поставленную перед ней задачу. Сегодняшняя армия – это результат работы многочисленных людей на протяжении трех десятков лет. В нашей стране уже сформировались военные династии – с хорошим образованием, высокой подготовленностью, исключительным патриотизмом и духом. Это может понять только тот, кто прошел военную службу. Это дух победной армии», - сказал Артур Ванецян.
Он подчеркнул, что к сожалению, того же нельзя сказать об успехах нашего государства на дипломатическом поприще.
«По всем направлениям у нас "полузаявления" международного сообщества, стран-партнеров, оценки, которые ставят равенство между Азербайджаном и Арменией. Между тем, мы имеем дело с исключительной ситуацией, когда враг впервые за тридцать лет совершил масштабное нападение не на Арцах, а в направлении государственной границы Республики Армения. И это должно было стать поводом для того, чтобы аргументировано представить и объяснить международному сообществу, что Азербайджан является не только угрозой для мирного населения Арцаха и Армении, но и всего региона.
Между тем всего лишь на днях бюро Движения неприсоединения, в состав которого входят 120 государств мира, выступило с антиармянским заявлением, что в очередной раз свидетельствует о том, что  политические власти Армении, в отличие от армии,  провалили надлежащее выполнение своих функций.
Хочу также подчеркнуть, что я восхищен единством и сплоченностью нашего народа. За прошедшие дни мы все стали очевидцами того, как армяне объединяются перед лицом врага, а в случае внешней угрозы – оппозиция Армении объединяется вокруг государства, продолжая находиться в этот период под прицелом фейков правящей команды и осуществляющих функцию фейков некоторых государственных чиновников, которые оставив внешнего врага, были заняты в эти же дни поиском врагов внутри страны и другим пустозвонством», - отметил бывший директор СНБ.