ԵՄ առաջնորդները համաձայնեցրել են 2021-2027-թթ. բյուջեն
Եվրամիության երկրների ու կառավարությունների ղեկավարները համաձայնության են հասել 2021-27 թթ բյուջեի և կորոնավիրուսով համավարակից հետո տնտեսության վերականգնման պլանի շուրջ:
«Գործարքը կայացել է»,- գրել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը Twitter-ի էջում՝ Բրյուսելում գագաթնաժողովի ավարտից հետո, որը ձգվել է 4 օր՝ ծրագրված 2 օրվա փոխարեն։
«Պատմական օր Եվրոպայի համար», - համաձայնագիրը մեկնաբանել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը։
Բելգիայի վարչապետ Սոֆի Վիլմեսը հաստատել է, որ գագաթնաժողովի մասնակիցները համաձայնեցրել են 1․074 տրիլիոն եվրոյի չափով 7-ամյա բյուջետային պլանի փոխզիջումային տարբերակ և 750 մլրդ եվրոյի արտաբյուջետաին ֆինանսավորման ծավալ։
Սպասվում է, որ այդ միջոցները կտրամադրվեն Եվրահանձնաժողովի կողմից մինչև 2026 թվականը՝ վարկերի տեսքով։ Գումարը ծրագրվում է մարել մինչև 2058 թվականի դեկտեմբերի 31-ը։

Лидеры ЕС согласовали бюджет на 2021-2027 годы
Главы государств и правительств Евросоюза достигли во вторник, 21 июля, соглашения по бюджетному плану сообщества на 2021-2027 годы и восстановлению экономики после пандемии коронавируса.
«Сделка состоялась!» — написал председатель Европейского совета Шарль Мишель в Twitter после окончания саммита в Брюсселе, который затянулся на четыре дня вместо запланированных двух.
«Исторический день для Европы!» — прокомментировал соглашение президент Франции Эммануэль Макрон.
Премьер Бельгии Софи Вильмес подтвердила, что на саммите участники согласовали компромиссный вариант семилетнего бюджетного плана ЕС в размере €1,074 трлн и объем внебюджетного финансирования в €750 млрд.
Ожидается, что эти средства будут привлечены Еврокомиссией в виде кредитов до 2026 года. Сумму планируется погасить до 31 декабря 2058 года.