Հայաստանում նկատելիորեն աշխուժացել են հայ-ռուսական հարաբերությունների դեմ աշխատող խմբավորումները. ԱԱԾ նախկին տնօրեն (168.am)
21/07/2020 20:15
Ներհասարակական մթնոլորտից սկսած՝ մինչև տնտեսական քաղաքականություն, ունենք լուրջ խնդիրներ, 168.am-ի հետ զրույցում ասել է ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության առաջնորդ Արթուր Վանեցյանը։
«Գեներալների և բանակի հրամկազմի վարկաբեկման արշավներից՝ մինչև զրո կետից բանակցություններ սկսելու անխոհեմ հայտարարությունները։ Պահի տակ արված, չհաշվարկված հայտարարությունները, որոնք վերաբերում էին ոչ միայն մեզ, այլև՝ մեզ բարեկամ երկրների շահերին։ Աջ ու ձախ քրեական գործերի հրահանգներից՝ մինչև քաղաքական ընդդիմախոսների դեմ արշավները։ Բազմաթիվ գրագետ և փորձառու կադրերի պետական համակարգից հեռացնելու խնդրից՝ մինչև անգործունակ նորերով ողջ պետական համակարգը լցնելը», - ասել է նա։
Ինչ վերաբերում է հայ-ռուսական հարաբերություններին, ապա, ըստ Վանեցյանի, Հայաստանում նկատելիորեն աշխուժացել են այդ հարաբերությունների դեմ աշխատող խմբավորումները։
«Թե՛ որպես քաղաքական կուսակցության ղեկավար, թե՛ որպես ԱԱԾ գեներալ՝ ես այն կարծիքին եմ, որ այդ ուժերը սպասարկում են այլ պետությունների շահեր։ Հայ-ռուսական հարաբերությունների վատացման մեջ Հայաստանը չունի որևէ շահ։ Այնպես, ինչպես Ռուսաստանը։ Շատ կարևոր է, որ նման փորձերը, նման միտումները ստանան հանրային գիտակցված կոշտ հակահարված։ Քաղաքական ուժերի և հասարակության հասունությունը կարևոր գործոն է՝ 5-րդ շարասյանը զսպելու և չեզոքացնելու համար», - ասել է ԱԱԾ նախկին տնօրենը։

В Армении заметно активизировались группировки, работающие против армяно-российских отношений – Артур Ванецян (168.am)
21/07/2020 21:59
У нас есть серьезные проблемы – начиная от атмосферы в обществе и заканчивая экономической политикой, заявил в интервью 168.am бывший директор Службы национальной безопасности, председатель партии «Родина» Артур Ванецян.
«Начиная от кампании по дискредитации генералов и армии и заканчивая  неблагоразумными заявлениями о начале переговоров с нулевой точки. От сделанных под влиянием момента, не просчитанных заявлений, которые касаются не только нас, но и интересов дружественных нам стран. Начиная от указаний о возбуждении уголовных дел направо и налево и заканчивая кампаниями против политических оппонентов. Начиная от увольнения грамотных и опытных кадров из государственной системы и заканчивая заполнением все государственной системы новыми недееспособными кадрами», - сказал Артур Ванецян.
Что касается армяно-российских отношений, то, по словам Артура Ванецяна, в Армении заметно активизировались группировки, которые работают против этих отношений.
«И как руководитель политической партии, и как генерал СНБ я считаю, что эти силы обслуживают интересы других государств. У Армении нет никакого интереса в ухудшении армяно-российских отношений. Точно так же, как и у России. Очень важно, чтобы подобные попытки, подобные тенденции получали осознанный жесткий общественный отпор. Зрелость политических сил и общества – важный фактор для сдерживания и нейтрализации пятой колоны», - сказал бывший директор СНБ.