Սահմանադրական դատարանում խնդրահարույց իրավիճակն առաջացել է այն պատճառով, որ երկու դատավոր որոշել է՝ պետք է մեկնի արձակուրդ. Ռուստամ Բադասյան
Սահմանադարական դատարանի երկու դատավորի արձակուրդ չգնալու դեպքում ՍԴ-ում հնարավոր էր ապահովել քվորում, այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը։
«Հետևաբար, Սահմանադրության փոփոխությունների արդյունքում չի առաջացել այս իրավիճակը, այլ՝ երկու դատավորի արձակուրդ մեկնելու պատճառով», - ասաց նա։
Նախարարի խոսքով՝ ոչ մի խնդիր չի առաջանա։
«Վստահ եմ՝ առաջադրումները շուտով կկատարվեն, բավական շուտ ժամանակահատվածում կարող ենք արձանագրել, որ Սահմանադրական դատարանը կգործի ամբողջական», - ասաց Բադասյանը։
Ռուստամ Բադասյանի խոսքով՝ ՍԴ-ում այսօր տիրող իրավիճակը ճգնաժամ չէ։
«Խնդրահարույց իրավիճակն առաջացել է այն պատճառով, որ երկու դատավոր որոշել է, որ պետք է մեկնի արձակուրդ», - ասաց նա։
Հիշեցնենք՝ Սահմանադրական դատարանում քվորումի բացակայության պատճառով նիստերը չեն կայանում։
Հուլիսի 7-ին չկայացավ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով 300.1 հոդվածի սահմանադրականության հարցը որոշելու վերաբերյալ գործի դատաքննությունը։
Քվորումի բացակայության պատճառով չէին կայացել նաև հունիսի 30-ին նշանակված ՍԴ և աշխատակարգային նիստերը։
Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն այսօր ստորագրել է «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքը։ Օրենքը վաղը կմտնի ուժի մեջ։ Առաջիկայում կընտրվեն ՍԴ 3 նոր դատավորներ։
Հիշեցնենք՝ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանին տեղեկացրել էր, որ «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքը հարակից օրենքով իր կողմից չեն ստորագրվելու:

Проблематичная ситуация в Конституционном суде возникла по той причине, что двое судей решили взять отпуск – Рустам Бадасян
Если бы двое судей Конституционного суда не ушли в отпуск, в КС можно было бы обеспечить кворум, заявил сегодня журналистам министр юстиции Армении Рустам Бадасян.
«Следовательно, эта ситуация возникла не в результате конституционных изменений, а из-за того, что двое судей ушли в отпуск», - сказал министр.
По словам министра, никаких проблем не возникнет.
«Уверен, что вскоре будут выдвинуты кандидаты, и за довольно короткий промежуток времени мы сможем констатировать, что Конституционный суд полностью функционирует», - сказал Бадасян.
По его словам, создавшаяся сегодня в Конституционном суде ситуация не является кризисом.
«Проблематичная ситуация возникла по той причине, что двое судей решили, что должны взять отпуск», - отметил он.
Напомним, из-за отсутствия кворума в Конституционном суде не проводятся заседания.
7 июля не состоялось заседание КС по вопросу определения конституционности статьи 300.1 по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Из-за отсутствия кворума не состоялись также назначенные ранее на 30 июня процедурные заседания и заседание Конституционного суда.
Спикер парламента Армении Арарарт Мирзоян сегодня подписал закон о внесении изменений и дополнений в закон «О Конституционном суде». Закон вступит в силу завтра. В ближайшее время будут избраны 3 новых судей Конституционного суда.
Напомним, согласно изменениям, предусматривается отставка трех судей Конституционного суда и смещение с должности главы КС Грайра Товмасяна. Президент Армении Армен Саркисян отказался подписываться закон.