ՄԻԵԴ-ը բավարարել է Գագիկ Խաչատրյանի դիմումը՝ ՀՀ կառավարությունից պահանջելով ապահովել անհապաղ բուժում
22/07/2020 14:52
Հրապարակվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) որոշումը ՊԵԿ նախկին նախագահ, Ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի գործի վերաբերյալ, այս մասին հայտնում են Խաչատրյանի փաստաբանական թիմից։
«Հուլիսի 21-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) հրապարակել է իր որոշումը, որով բավարարել է ՀՀ ֆինանանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի դիմումը։ ՄԻԵԴ-ը պահանջել է ՀՀ կառավարությունից ապահովել Խաչատրյանի առողջական վիճակին համարժեք անհապաղ բուժում քաղաքացիական հիվանդանոցում, ներառյալ արտասահմանյան բժիշկների կողմից։
64-ամյա Գագիկ Խաչատրյանը, ով ապօրինի կարգով կալանքի տակ է արդեն 11 ամիս, ողնաշարի ստենոզի անհապաղ վիրահատական բուժման կարիք ունի, որի չկատարումը և կատարման հապաղումը լուրջ և անդառնալի վտանգներ է պարունակում նրա հետագա առողջության և կյանքի համար: Խաչատրյանի փաստաբանական թիմը բազմիցս բարձրաձայնել է այս հարցը ՀՀ բոլոր ատյաններում ու իրավասու մարմիններում, այդ թվում՝ քննչական մարմնին, դատախազությանը և ՀՀ դատարաններին, սակայն վերջիններս հետևողականորեն անտեսել և անտեսում են այդ նախազգուշացումները՝ զրկելով Գագիկ Խաչատրյանին իր հիմնարար իրավունքներից՝ համարժեք բուժում ստանալու: Փաստաբանական թիմը դիմել է նաև ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին ու իրավապաշտպան կառույցների։
Ընդ որում, տեղեկացնենք, որ ինչպես քննչական մարմնի, այնպես էլ ՀՀ արդարադատության նախարարի պահանջով ՀՀ առողջապահության նախարարի հրամաններով 3 բժշկական կոնսիլիումներ են իրականացվել ՀՀ առաջատար բժիշկ-մասնագետների մասնակցությամբ՝ սկսած 2019թ. հուլիսի 4-ից, և իրենց իսկ նախաձեռնած կոնսիլիումների կողմից տրված եզրակացությամբ հաստատվել է, որ Գագիկ Խաչատրյանն ունի ողնաշարի ստենոզի վիրահատական շտկման անհրաժեշտություն, որը սակայն ՀՀ-ում հնարավոր չէ իրականացնել, քանի որ առաջնային ինպլանտը դրված է եղել արտերկրում և 2015թ. -ից պարբերաբար բուժում է ստանում։
Վերջնականապես համոզվելով, որ իրավասու պետական մարմինները, կաշկանդված լինելով սույն քրեական գործի ոչ իրավական տրամաբանությամբ, ոչ միայն չեն ապահովելու Գագիկ Խաչատրյանի համարժեք բուժման ապահովումը, այլև բոլոր հնարավոր եղանակներով խոչընդոտելու են դրա իրականացմանը և շարունակելու են պահել կալանքի տակ՝ վտանգի տակ դնելով նրա կյանքն ու առողջությունը, 2020 թվականի հունիսի 11-ի նրա փաստաբանական թիմը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կանոնակարգի 39-րդ կանոնի համաձայն նույն դատարան ուղարկած դիմումով խնդրել է Հայաստանի Կառավարությունից պահանջել՝ Գագիկ Խաչատրյանին տեղափոխել քաղաքացիական հիվանդանոց և թույլ տալ մասնագիտական բուժում ստանալ։
Կառավարությունը փորձելով հերքել իր իսկ նախաձեռնությամբ իրականացված բժշկական կոնսիլիումների եզրակացությունները, մեկ օրվա ընթացքում իրականացրել է միջգերատեսչական դատաբժշկական հանձնաժողովների փորձաքննության և ուղարկել է ՄԻԵԴ եզրակացություն, որում նշվել է, թե իբրև Գագիկ Խաչատրյանը ոչ միայն վիրահատության, այլև ֆիզոթերապևտիկ և վերականգնողական բուժման կարիք չունի, փոխարենն ընդամենը ցավազրկողներով կարող է բավարարվել։ Չնայած այդ կասկածելի փորձագիտական եզրակացության առկայությանը, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը 2020 թվականի հուլիսի 21-ին որոշում է կայացրել Գագիկ Խաչատրյանի դիմումը բավարարելու մասին և ՀՀ կառավարությունից պահանջել է ապահովել, որ Գագիկ Խաչատրյանը ստանա համարժեք բուժօգնություն, որը համապատասխանում է իր առողջական վիճակին՝ իր ընտրած բուժաշխատողների կողմից:
Ցավում ենք, որ նույնիսկ ՀՀ քաղաքացու կյանքի և առողջության համար նման ակնհայտ վտանգների առկայության պարագայում ստիպված ենք համարժեք բուժման ապահովման իրավունքի իրականացմանը հասնել միայն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի միջամտության արդյունքում և պահանջով:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանն մեղադրվում է 2008-2014թթ. պետական գործունեության ընթացքում թույլ տված ենթադրյալ պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և գույքի վատնման գործով։ Խաչատրյանը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը, և նրա փաստաբանական թիմը 11 ամսվա ընթացքում բարձրաձայնել է տասնյակ իրավախախտումների ու ճնշումների, այդ թվում նաև Խաչատրյանի որդիների նկատմամբ ապօրինի ու իրավական տրամաբանությունից դուրս հետապնդման մասին։ Ճնշումները, ապօրինի խուզարկություններն ու հետապնդումները դրսևորվել է նաև ընտանիքի այլ անդամների ու հարազատների նկատմամբ», - ասված է փաստաբանների տարածած հաղորդագրությունում։

ECHR demands that Armenian government ensure immediate medical treatment for ex-finance minister
The European Court of Human Rights (ECHR) announced today its decision regarding the application of Armenia’s ex-finance minister, former State Revenue Committee chairman Gagik Khachatryan.
Khachatryan's attorneys released the following statement:
"On 21 July the European Court of Human Rights (ECHR) published its decision by which it awarded the application by former Minister of Finance of the Republic of Armenia Gagik Khachatryan. The ECHR requested the Government of the Republic of Armenia to ensure immediate medical treatment as required for Khachatryan’s state of health in the civil hospital and ensure the involvement of foreign doctors.
64-year old Gagik Khachatryan who has illegally been detained for already 11 months needs immediate spinal stenosis surgery. The failure or delay to perform surgery contains serious and irreversible threats posed to his future health and life. Khachatryans’ attorney group has repeatedly raised this issue in all the instances and competent authorities of the Republic of Armenia, including the investigation, prosecution authorities and courts of the Republic of Armenia, but they have consistently ignored and are ignoring those warnings depriving Gagik Khachatryan of his fundamental rights to receive an adequate medical treatment. The attorney group has also referred to the Human Rights Defender of the Republic of Armenia and the human rights organizations.
Moreover, we would like to inform you that since 4 July  2019 3 medical consilia have been conducted with the involvement of leading doctors-specialists of the Republic of Armenia upon the orders of the Minister of Health of the Republic of Armenia and by the request of both the Investigation Authority and the Minister of Justice of the Republic of Armenia, and the medical opinion drawn up by the consilia organized on their own initiative proved that Gagik Khachatryan needs spinal stenosis surgical correction which, however, is not possible to perform in the Republic of Armenia as the primary implant was placed abroad and he has been regularly treated since 2015.
The group was finally convinced that being restricted by the illegal logic of this criminal case the state competent authorities will not only refuse to ensure Gagik Khachatryan’s adequate medical treatment but will also impede in all the possible ways its insurance and will continue to keep him under detention posing threat to his life and health. On 11 June 2020 under the Rule No 39 of the European Court of Human Rights by the application sent to the same court his attorney group asked to request the Government of Armenia to transfer Gagik Khachatryan to a civil hospital and permit to receive a professional medical treatment.
The Government trying to refute the opinions of the medical consilia organized on its own initiative, conducted expert examination by the inter-agency forensic commissions within one day and sent an opinion to the ECHR, which allegedly stated that Gagik Khachatryan needs neither surgery, physical therapy nor rehabilitation treatment, and painkillers shall be sufficient for him. Despite this suspicious expert opinion, on 21 July 2020 the European Court of Human Rights rendered a decision on awarding Gagik Khachatryan’s application and requested the Government of the Republic of Armenia to ensure an adequate medical treatment as required for Khachatryan’s health condition and by the medical staff chosen by him.
We are sorry that even in case of existence of explicit threat to the life and health of the citizen of the Republic of Armenia, we have to ensure the exercise of the right to adequate medical treatment as a result of intervention and based on the request of the European Court of Human Rights.
We would like to remind you that former Minister of Finance Gagik Khachatryan is charged with the abuse of official position and misapplication of the property during his post his state activity from 2008 to 2014. Khachatryan does not plead himself guilty for the charges brought against him and his attorney group has voiced dozens of cases of offences and pressure within the last 11 months, including the illegal and out-of-legal-logic prosecution against Khachatryan’s sons. There have been pressure, illegal searches and prosecution against other members of the family and other relatives as well,” the statement of the defense team read.