«Փաստ». Տարօրինակ են որակում հայաստանյան հեռուստաընկերությունների հաղորդավարների դիմակներով եթեր դուրս գալու փաստը
22/07/2020 09:46
«Փաստ» թերթը գրում է, թե իր տեղեկություններով` «արտերկրյա, հատկապես ռուսական լրատվամիջոցներում առնվազն տարօրինակ են որակում այն փաստը, որ հայաստանյան հեռուստաընկերությունների հաղորդավարները ստիպված են եթեր դուրս գալ դիմակներով:
Թերթի հետ զրույցում ռուսաստանցի հայտնի լրագրողներից մեկն ասում էր, թե սկզբնական փուլում իրենց մոտ էլ է նման վիճակ եղել, սակայն շատ կարճ ժամանակ անց պատկան մարմինները հասկացել են, որ անհեթեթություն է դիմակով հաղորդում վարելը, հատկապես, երբ հաղորդավարը փաստացի միայնակ է (օպերատորները, որպես կանոն, առնվազն 3 մետր հեռու են լինում, իսկ ռեժիսորներն ու սպասարկող անձնակազմը այլ տարածքից են հետևում):
Իսկ եթե նույնիսկ զրուցակից կա, ապա նրանց միջև հեռավորությունը հաստատ հնարավոր է ապահովել 1,5-2 մետրի միջակայքում: Մեր զրուցակցի խոսքով, իրենց ապշեցրել է, որ հայաստանյան երկու հեռուստաընկերություն տուգանվել է հաղորդավարի՝ եթերում դիմակ չկրելու պատճառով: Ինչ վերաբերում է այն մեկնաբանություններին, թե դա կարող է հոգեբանական նշանակություն ունենալ հանրության վրա՝ դիմակ կրելու և հակահամաճարակային կանոնները պահպանելու տեսանկյունից, թե՛ հայաստանյան, թե՛ միջազգային փորձագետները լուրջ չեն համարում: Ի դեպ, հավելենք, որ այս օրերին լուրջ քննարկումներ են ընթանում նաև բացօթյա տարածքներում և անձնական օգտագործման մեքենաներում դիմակ կրելու պարտադրանքի նպատակահարմարության թեմայով:
Ընդունելով հանրային փակ տարածքներում դիմակի անհրաժեշտությունը՝ շատերը կոչ են անում հանել դրսում և սեփական մեքենայում (ոչ տաքսիներում) ընտանիքի անդամների հետ երթևեկելիս (կարող են փաստաթուղթ ստուգել) դիմակի պարտադրանքը: Երեկվանից առկա են նշյալ դեպքերում դիմակ կրելուց հրապարակային հրաժարումների մասին հայտարարություններ»:

«Паст»: Многие считают странным, что ведущие армянских телеканалов носят маски во время эфиров в павильоне
22/07/2020 11:51
Газета «Паст» пишет со ссылкой на свои источники, что в иностранных, и особенно российских средствах массовой информации считают, как минимум, странным тот факт, что ведущие армянских телеканалов вынуждены носить маски во время эфира.
В беседе с изданием один из известных российских журналистов сказал, что на начальном этапе они тоже столкнулись с подобной ситуацией, однако через короткое время надлежащие органы поняли, что вести передачу в маске – абсурд. Особенно с учетом того, что ведущий фактически один в павильоне (операторы, как правило, находятся как минимум на расстоянии 3 метров, а режиссер и обслуживающий персонал следят из другого помещения). А если даже есть собеседник, то между ними точно можно обеспечить соблюдение дистанции в пределах 1,5-2 метров.
«По словам нашего собеседника, они были поражены, когда две армянские телекомпании были оштрафованы за неношение маски в эфире. Что касается комментариев, что это может оказать психологическое воздействие на общество с точки зрения ношения масок и соблюдения противоэпидемиологических правил, то как армянские, так и международные эксперты считают это несерьезным. Кстати, добавим, что в эти дни проходят серьезные обсуждения о целесообразности ношения масок на открытом воздухе и транспортных средствах личного пользования.
Признавая необходимость ношения масок в закрытых помещениях, многие призывают отменить обязательное требование ношения масок на открытом воздухе и при нахождении в автомобилях с членами семьи (не в такси). Со вчерашнего дня уже есть публичные заявления об отказе носить маски в указанных случаях», - пишет газета.