Լավրովը հանդիպել է Ռուսաստանում հայկական և ադրբեջանական համայնքների ներկայացուցիչների հետ
ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հուլիսի 23-ին հանդիպում է անցկացրել Ռուսաստանում հայկական և ադրբեջանական համայնքների ներկայացուցիչների հետ, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն:
«Արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հանդիպումներ է ունեցել Ռուսաստանի հայկական և ադրբեջանական համայնքների նշանավոր ներկայացուցիչների՝ «Կիևսկայա պլոշադ» ՍՊԸ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ Գոդ Նիսանովի և «Ռուստաստանի հայերի միություն» համառուսաստանյան հասարակական կազմակերպության նախագահ Արա Աբրահամյանի հետ։
Քննարկվել է հայկական և ադրբեջանական համայնքների դերը Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում ազգամիջյան խաղաղության և ներդաշնակության պահպանման գործում՝ երկրի օրենսդրությանը համապատասխան:
Նշվել է համատեղ բացատրական և կրթական աշխատանքի կարևորությունը՝ ազգային պատկանելիության հիմքով Ռուսաստանի քաղաքացիների իրավունքների ոտնահարման դեպքերը կանխելու և վերացնելու համար:
Կարևորվել է համայնքների կառուցողական ներդրման անհրաժեշտությունը Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների բարելավման համար պայմանների ստեղծման գործում»:

Лавров провёл встречи с представителями  армянской и азербайджанской общин
23 июля Министр иностранных дел Российской Федерации С.В.Лавров провёл встречи с видными представителями армянской и азербайджанской общин России – президентом Общероссийской общественной организации «Союз армян России» А.А.Абрамяном и председателем Совета директоров ООО «Киевская площадь» Г.С.Нисановым.
Обсуждалась роль армянской и азербайджанской общин в поддержании межнационального мира и согласия на территории Российской Федерации в соответствии с действующим законодательством.
Была отмечена важность совместной разъяснительной и воспитательной работы по предупреждению и искоренению случаев нарушения прав российских граждан по национальному признаку.
Подчёркнута необходимость конструктивного вклада армянской и азербайджанской общин в создание условий для содействия нормализации отношений между Баку и Ереваном.