Արցախում ասֆալտապատվելու է Ծակուռի-Ակնաղբյուր ճանապարհը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հուլիսի 23-ին աշխատանքային այցով Հադրութի շրջանի Ուխտաձորի ենթաշրջանում էր:
Նախագահը հետևել է Ծակուռի-Ակնաղբյուր 7 համայքներ ընդգրկող ենթաշրջանային նշանակության ավելի քան 17 կմ ճանապարհահատվածի հողաշինական աշխատանքների ընթացքին, որոնց կհաջորդի ասֆալտապատումը:
Հանրապետության նախագահը Ծակուռի համայնքում ծանոթացել է նաև բարեգործական միջոցներով և պետական օժանդակությամբ օրերս շահագործման հանձնված խմելու ջրի ներքին ցանցի աշխատանքին, ինչպես նաև այցելել գյուղի 11-րդ դարի եկեղեցի, որը ևս վերականգնվում է բարերարի կողմից:
Այցի ընթացքում նախագահ Հարությունյանը եղել է ենթաշրջանի Մարիամաձոր համայնքում, որտեղ պետական ֆինանսավորմամբ խմելու ջրի ապահովման նպատակով իրականացվում են նոր ջրագծի կառուցման և ներհամայնքային ճանապարհների սալապատման և բարեկարգման աշխատանքներ:
Ուխտաձորում ենթաշրջանի համայնքների ղեկավարների մասնակցությամբ հրավիրված խորհրդակցության ընթացքում Արայիկ Հարությունյանը քննարկել է իրականցվող ծրագրերն ու առկա խնդիրները: Նախագահը ընդգծել է առկա հնարավորությունների չօգտագործման անթույլատրելիությունը՝ այդ համատեքստում առաձնացնելով ոռոգման ջրով ապահովվածության պայմաններում դաշտերն անմշակ թողնելու փաստը: Նա պահանջել է համայնքների ղեկավարներից շտապ միջոցներ ձեռնարկել բացը վերացնելու ուղղությամբ:
Երկրի ղեկավարը ծանոթացել է նաև Ստեփանակերտ-Կարմիր շուկա մայրուղու վերանորոգման աշխատանքներին:
Այցի ընթացքում նախագահին ուղեկցում էին քաղաքաշինության նախարար Արամ Սարգսյանը, Հադրութի վարչակազմի ղեկավար Կամո Պետրոսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

В Арцахе будет заасфальтирована дорога Цакури – Акнахпюр
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 23 июля с рабочим визитом посетил Ухтадзорский подрайон Гадрутского района, сообщает пресс-служба президента Арцаха.
Глава государства ознакомился с ходом землеустроительных работ на 17 километровом отрезке дороги подрайонного значения Цакури -Акнахпюр, объединяющей 7 общин.
Президент республики ознакомился в общине Цакури с работой внутренней водопроводной сети, недавно сданной в эксплуатацию при содействии благотворителей и государства. Он также посетил церковь XI века, которая восстанавливается на средства благотворителя.
В ходе визита президент Арутюнян побывал в общине Мариамадзор, где на государственные средства осуществляется прокладка нового водопровода с целью обеспечения села питьевой водой, вымащивание и обустройство внутриобщинных дорог.
В ходе совещания в Ухтадзоре с участием руководителей общин подрайона Араик Арутюнян обсудил осуществляемые здесь программы и существующие проблемы. Президент подчеркнул недопустимость неиспользования имеющихся возможностей, особо выделив в этом контексте факт невозделанности полей в условиях наличия водных ресурсов. Он потребовал от руководителей общин предпринять срочные меры для устранения этого упущения.
Глава государства ознакомился также с работами по ремонту автомагистрали Степанакерт – Кармир шука.
В ходе визита президента сопровождали министр градостроительства Арам Саркисян, руководитель администрации Гадрутского района Камо Петросян, другие должностные лица.