Հայ-ադրբեջանական սահմանին հուլիսի 22-ի լույս 23-ի գիշերը, ինչպես նաև այս պահին, պահպանվել է հարաբերական անդորր
23/07/2020 09:22
Հայ-ադրբեջանական սահմանին հուլիսի 22-ի լույս 23-ի գիշերը, ինչպես նաև այս պահին, պահպանվել է հարաբերական անդորր, հայտնում է ՀՀ ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը։
Հակառակորդը սահմանի առանձին հատվածներում հրաձգային զինատեսակներից խախտել է կրակի դադարեցման ռեժիմը 6 անգամ` հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակելով շուրջ 43 կրակոց:

The situation on the Armenian-Azerbaijani state border during the night of July 22 to morning of 23 is relatively calm, spokesperson of the Ministry of Defense Shushan Stepanyan reports.
“The adversary violated the ceasefire 6 times firing about 43 shots in the direction of Armenian positions in different sectors of the border using firearms,” she reported.
The adversary fired five times in the direction of positions near Chinari, Movses, Nerkin Karmiraghbyur and once in the direction of Zangakatun.