Ուժի կիրառման համար նախատեսված ընդամենը մեկ տարածք կա` հայ-ադրբեջանական սահմանը. Էդմոն Մարուքյանը՝ հայերի և ադրբեջանցիների բախումների մասին
24/07/2020 15:39
Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն անդրադարձել է հայերի և ադրբեջանցիների միջև  տեղի ունեցող բախումներին։
«Ուժի գործադրման մեկ տարածք կա
Իհարկե քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, սպորտային ասպեկտներում կարելի է և անհրաժեշտ է մրցակցել ադրբեջանցիների հետ, բայց փողոցային հաշվեհարդարն ու ֆիզիկական բռնությունը չեն կարող մեր դրսևորման միջոցները լինել: Պետք է հասկանալ, որ այս ամենի արդյունքում վտանգվում է աշխարհի տարբեր կետերում ապրող հայերի կյանքը:
Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին հորդորում եմ չտրվել սադրանքներին և չներգրավվել հրահրվող ազգամիջյան բախումներին: Դա անթույլատրելի և կործանարար պրակտիկա է:
Անհրաժեշտ է ցուցաբերել զսպվածություն և հանգստություն ու մեկընդմիշտ արձանագրել, որ ուժի կիրառման համար նախատեսված ընդամենը մեկ տարածք կա` հայ-ադրբեջանական սահմանը, որտեղ մեր զինվորներն ու սպաները պաշտպանում են մեր հայրենիքն ու անհրաժեշտության դեպքում ուժի կիրառմամբ պարտադրում խաղաղություն:
Կոչ եմ անում Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցիչներին դեսպանատներում և հյուպատոսարաններում բացել թեժ գծեր՝ հավաքագրելու համար մեր այն հայրենակիցների տվյալները, ովքեր ենթարկվել են բռնության ադրբեջանցիների հարձակման հետևանքով և տվյալ երկրի օրենսդրությանը համապատասխան իրավական գործընթաց սկսել՝ անհրաժեշտ իրավաբանական և այլ աջակցություն ցուցաբերելով մեր հայրենակիցներին», - ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Մարուքյանը։

Armenian-Azerbaijani border the only place to use violence: Bright Armenia faction head on clashes between Armenians and Azerbaijanis abroad
Head of opposition Bright Armenia faction Edmon Marukyan referred in his post to the clashes between Armenians and Azerbaijanis in other countries.
He stressed that Armenians should compete with Azerbaijanis in political, economic, cultural, sports aspects but never in street revenges and physical violence.
“We must understand that as a result we endanger the lives of Armenians living in different parts of the world,” he said, urging Diaspora Armenians not give in to provocations and not be engaged in the inter-ethnic clashes.
“It is inadmissible and destructive practice,” he said, urging to demonstrate restraint and calmness and register once and for all that there is only one place for use of violence – the Armenian-Azerbaijani border where Armenian soldiers and officers are defending homeland and if necessary oblige peace by using force.
Marukyan also called on Armenia’s diplomatic representations and embassies open hot lines to collect data of the Armenians attacked and injured as a result of attacks by Azerbaijanis and launch legal process according to the legislation of the country where it happens.