Դատապարտում ենք տարբեր երկրներում ազգամիջյան բախումներ հրահրելու գործելակերպը, որը Բաքվի անպատասխանատվության հերթական դրսևորումն է. ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել վերջին շրջանում արտերկրում հայերի դեմ բռնությունների հրահրման վերաբերյալ։
«Վերջին շրջանում արձանագրվում են աշխարհի տարբեր երկրներում ՀՀ քաղաքացիների, հայ համայնքների անդամների հանդեպ բռնության դեպքեր և փորձեր: Եղել են նաև արտերկրում ՀՀ դիվանագիտական ծառայության և հայ համայնքների բնականոն աշխատանքի խոչընդոտման, նրանց պատկանող անձնական և ծառայողական գույքի դիտավորյալ ոչնչացման դեպքեր, որոնք առանձին դեպքերում սպառնացել են նաև դիվանագիտական անձնակազմի անվտանգությանը: Ռասիստական բնույթի քայլեր են ձեռնարկվում խոչընդոտելու Հայաստանի առևտրատնտեսական կապերը տարբեր երկրների հետ:
Այս գործողությունների ընդլայնվող աշխարհագրությունը և ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների դեմ իրականացվող գործողություններում Ադրբեջանի պաշտոնական ներկայացուցիչների ներգրավման փաստերը վկայում են, որ վերոնշյալ գործողություններն ուղղորդվում են Ադրբեջանի պետական կառույցների կողմից:
Մենք խստորեն դատապարտում ենք տարբեր երկրներում ազգամիջյան բախումներ հրահրելու գործելակերպը, որը Բաքվի անպատասխանատվության հերթական դրսևորումն է և ամբողջովին տեղավորվում է Ադրբեջանի ղեկավարության՝ երկու ժողովուրդների միջև առանց աշխարհագրական սահմանափակման թշնամության հրահրման հռետորաբանության և քաղաքականության մեջ:
Կոչ ենք անում մեր հայրենակիցներին ցուցաբերել զգոնություն, չտրվել որևէ սադրանքի, նման իրավիճակներում անմիջապես կապ հաստատել տեղի իրավապահ մարմինների, հայ համայնքային կառույցների և ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցիչների հետ», - ասված է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունում։

We strongly condemn provocation of ethnic clashes in different countries, which is another manifestation of Baku's irresponsibility: Armenia's MFA
Recently, we have witnessed the cases and attempts of violence against Armenian citizens and members of Armenian communities in different countries of the world, Armenia's MFA said in a statement.
"There have been cases of obstruction of the normal work of the Armenian diplomatic service abroad and the Armenian communities, as well as a deliberate destruction of their personal and working property, which in some cases have threatened the security of the diplomatic staff as well. Discriminatory steps are being taken to disrupt Armenia's trade and economic relations with different countries," the Ministry said.
"The expanding geography of these actions and the facts of the involvement of Azerbaijani officials in the actions against the diplomatic missions of Armenia prove that the above-mentioned actions are coordinated by the Azerbaijani official structures.
We strongly condemn the provocation of ethnic clashes in different countries, which is another manifestation of Baku's irresponsibility and is fully in line with the policy and rhetoric of the Azerbaijani leadership provoking hostility between the two peoples without geographical restrictions.
We call on our compatriots to be vigilant, not to give in to any provocation, and in case of such situations to immediately contact the local law enforcement bodies, Armenian community structures, diplomatic representatives of Armenia," the MFA's statement said.