Հայաստանում COVID-19-ով հիվանդացել է մինչև 18 տարեկան 2230 երեխա. 158-ն ունեցել են թոքաբորբ
Հայաստանում հուլիսի 17-ի դրությամբ COVID-19 վարակ հաստատվել է մինչև 18 տարեկան 2230 երեխայի մոտ: Ամենափոքր պացիենտը նորածնային տարիքի է՝ 0-28 օրական:
Ինչպես «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան տեղեկացրին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, երեխաներից 1134-ի վիճակը գնահատվել է թեթև կամ միջին ծանրության, 12-ը՝ ծանր, 1-ը` ծայրահեղ ծանր:
Թոքաբորբ ախտորոշվել է 158 երեխայի մոտ, անախտանիշ դեպքերը 925-ն են: Երեխաներից 1231-ը տղաներ են, իսկ 999-ը` աղջիկներ:
Հուլիսի 17-ի դրությամբ առողջացում է գրանցվել 1665 երեխայի մոտ:
COVID-19 վարակով երեխաներն ամենաշատը եղել են Երևանից՝ 1125։ Վայոց ձորում գրանցվել է 29, Կոտայքում` 266, Տավուշում` 33, Շիրակում` 105, Լոռիում` 54, Արարատում` 146, Արագածոտնում` 74, Սյունիքում` 31, Արմավիրում` 131, Գեղարքունիքում` 165 դեպք։

2,230 children under 18 contracted COVID-19 in Armenia as of July 17
As of July 17, the number of children under 18 infected with COVID-19 reached 2,230. The smallest patient is a newborn.
In response to Armenpress’ inquiry, Armenia’s Ministry of Health reported that 1,134 of the children had mild or average symptoms, the condition of 12 has been assessed as grave and the condition of one severe.
Some 158 children had pneumonia, some 925 cases passed asymptomatic. The 1,231 patients are male and 999 female.
As of July 17, 1,665 children have recovered.
The majority of the infected children were from capital Yerevan – 1,125, in Armenia’s Vayots Dzor 29 cases among children were recorded, in Kotayk 266, in Tavush 33. In Shirak 105, in Lori 5, in Ararat 146, in Aragatsotn 74, in Syunik 3, in Armavir 131 and in Gegharkunik 165.