Հակահայկական հարձակումները Ռուսաստանը ազգամիջյան բախումների թատերաբեմ դարձնելու փորձ է. Նիկոլ Փաշինյան
25/07/2020 13:13
Ռուսաստանում ապրող ադրբեջանցիների կողմից ձեռնարկվող հակահայկական հարձակումները ոչ միայն Ադրբեջանի ղեկավարության հակահայկական հռետորաբանության արտահայտություն են, այլև Ռուսաստանը ապակայունացնելու, Ռուսաստանը ազգամիջյան բախումների թատերաբեմ դարձնելու փորձ, РБК-ին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որի մասին տեղեկացրել է ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Կասկած չկա, որ Ռուսաստանի իշխանությունները ունեն բոլոր միջոցներն ու կարողությունները իրադարձությունների նման զարգացում թույլ չտալու համար», - ասել է Փաշինյանը:
Միևնույն ժամանակ ՀՀ վարչապետը ասել է, որ «Ռուսաստանի մեր հայրենակիցները իրենց հերթին պետք է արձանագրեն, որ չպետք է տրվել սադրանքների, և որ Ռուսաստանը ապակայունացնելու մեջ շահագրգիռ են այն երրորդ ուժերը, որոնք ծավալապաշտական-հակահայկական նկրտումներ ունեն Հարավային Կովկասում: Թույլ չենք տա»:

Anti-Armenian attacks aimed at destabilizing situation in Russia, making it arena of ethnic clashes: Nikol Pashinyan
Anti-Armenian attacks by the Azeris living in Russia are not only the reflection of anti-Armenian rhetoric of the Azerbaijani authorities but an attempt to destabilize Russia, make it an arena of ethnic clashes, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said in an interview with Russian RBK, as he reported on his Facebook page.
“There is no doubt that Russian authorities have all the measures and abilities not to allow such developments,” Pashinyan said.
At the same time the PM said that Armenians living in Russia must understand that they should not give in to provocations and that third forces with expansionist-anti-Armenian aspirations in the South Caucasus are interested in destabilizing the situation in Russia.