Պետք է պատրաստվել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության նոր շրջափուլին. Աշոտ Ղուլյան
Պետք է պատրաստվել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության նոր շրջափուլին, այս մասին հայտարարել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախկին նախագահ, ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի խորհրդական Աշոտ Ղուլյանը։
«Հուլիսի կեսերին հայ-ադրբեջանական սահմանի Տավուշի հատվածում լարվածության կտրուկ աճը, դրան հաջորդած զարգացումները և աշխարհի տարբեր կետերում հայերի հանդեպ ատելության դրսևորումների սաստկացող ալիքը մի քանի եզրակացությունների հիմք են տալիս.
ա) ստացած հարվածներն ու կրած կորուստները այնքան էին ցավոտ ու զգալի, որ հաջորդ տասն օրերին ադրբեջանական բանակի ղեկավարությունը նույնիսկ իր հարվածային մարտունակ խմբերին չէր խնայում կորցրածը հետ բերելու համար: Այս հանգամանքը խոսում է այն մասին, որ սահմանի այդ հատվածում նրանք այլևս չունեն դիրքային այն առավելությունը, որը նախորդ տարիներին թույլ էր տալիս ղարաբաղյան հիմնախնդիրը ներկայացնել որպես հայ-ադրբեջանական տարածքային վեճ:
բ) հաշված օրերի ընթացքում քանդվեց այն առասպելը, որ 2016թ. ապրիլյան օրերին և դրան հաջորդած ժամանակահատվածում հյուսվել էր ադրբեջանական բանակի առավելությունների, նրանց կողմից մատուցվող ռազմական հաջողությունների մասին:
գ) սահմանային ձախողումների հետևանքով ներքաղաքական վիճակի վատթարացումից խուսափելու համար Ադրբեջանի ներկայիս ղեկավարը ստիպված էր զոհաբերությունների գնալ՝ ոչ քաղաքական պատճառաբանություններով հրաժարական պարտադրելով իր արտգործնախարարին: Իշխանությունը կորցնելու իրական վտանգի մասին է վկայում նաև առաջին անգամ արտերկրում ապրող ադրբեջանցիներին հակամարտության մեջ ներքաշելը և տարբեր երկրներում հայերի հանդեպ բացահայտ հիստերիա և անթաքույց բռնություններ հրահրելը:
դ) Թուրքիայի կողմից բոլոր ուղղություններով «շտապ օգնության» հասնելը նույնպես գալիս է հաստատելու, որ իրավիճակը ոչ սովորական է գնահատվել նաև «ավագ եղբոր» դիրքերից, իսկ հաջորդած համատեղ միջազգային ջանքերը միայն նախանշաններ են այն ծրագրի, որ նշված երկրներում պատրաստվում են ցանկացած գնով փոխել իրավիճակը՝ նույնիսկ հանգուցալուծում պարտադրելու միջոցով:
Վերոնշյալ եզրակացությունները հուշում են, որ պետք է պատրաստվել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության նոր շրջափուլին: Տեղի ունեցող վերադասավորումների ֆոնին մեր հակառակորդները ակնհայտորեն շտապում են: Անհրաժեշտ է ռազմական հաջողված գործողություններին զուգահեռ առաջ տանել քաղաքական, դիվանագիտական, մոբիլիզացիոն և այլ կազմակերպչական աշխատանքներ՝ միասնական տեսլական ու ռազամավարություն համաձայնեցնելու նպատակադրությամբ», - ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Ղուլյանը։

Нужно готовиться к новому этапу азербайджано-карабахского конфликта – Ашот Гулян
Нужно готовиться к новому этапу азербайджано-карабахского конфликта, об этом заявил бывший спикер парламента Арцаха, советник председателя Национального Собрания Армении Арарата Мирзояна Ашот Гулян.
«Резкий рост напряженности на армяно-азербайджанской границе в июле, а также последующие события и растущая волна ненависти к армянам в различных точках мира дают основания для нескольких выводов:
а) нанесенные противнику удары и потери были настолько болезненными и значительными, что в течение следующих десяти дней руководство азербайджанской армии даже не щадило свои ударно-боевые группы, чтобы вернуть потерянное. Данное обстоятельство свидетельствует о том, что в этой части границы они уже не имеют того позиционного преимущества, которое в предыдущие годы позволяло представлять карабахскую проблему как армяно-азербайджанский территориальный спор;
б) за считанные дни был развенчан миф о том, что в апреле 2016 года и в последующие дни азербайджанская армия добилась преимуществ и зафиксировала военные успехи;
в) во избежание ухудшения внутриполитической ситуации из-за провалов на границе, нынешний руководитель Азербайджана вынужден был пойти на жертвы, принудив подать в отставку своего министра иностранных дел с неполитической аргументацией. О реальной опасности потери власти говорит также вовлечение в конфликт проживающих за рубежом азербайджанцев и подстрекательство к открытой истерии и насилию против армян в различных странах, что происходит впервые;
г) оказанная Турцией по всем направлениям «скорая помощь» в том числе подтверждает, что эта ситуация была оценена как необычная также с позиции «старшего брата» и последующие совместные международные усилия являются лишь свидетельством того, что указанные страны собираются любой ценой изменить ситуацию.
Вышеизложенные выводы подсказывают, что нужно готовиться к новому этапу азербайджано-карабахского конфликта. Наши противники явно спешат на фоне происходящих перегруппировок. Необходимо параллельно с успешными военными операциями проводить политическую, дипломатическую, мобилизационную и организационную работы для согласования общей концепции и стратегии», - написал на своей странице в Facebook Ашот Гулян.