Լիբանանն Իսրայելին մեղադրել է երկրի ինքնիշխանությունը խախտելու համար
Լիբանանի վարչապետ Հասան Դիաբն Իսրայելին մեղադրել է երկրի ինքնիշխանությունը խախտելու համար, գրում է «Al Mayadeen»-ը:
Նա հայտարարել է, որ Իսրայելը խախտել է նաև ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1701 բանաձևը, որը 2006թ.-ի հակամարտությունից հետո հրադադար էր հաստատել լիբանանա-իսրայելական սահմանին:
Դիաբը նաև կոչ է արել քաղաքացիներին զգույշ լինել, քանի որ իրավիճակը Լիբանանի հետ սահմանին կարող է վատթարանալ առաջիկա օրերին:
Ավելի վաղ Իսրայելի պաշտպանական ուժերը հայտարարել էին, որ իրենք կանխել են Լիբանանից զինված ահաբեկիչների՝ երկիր մուտք գործելու փորձը:

Ливан обвинил Израиль в нарушении суверенитета страны
Премьер-министр Ливана Хасан Диаб обвинил Израиль в нарушении суверенитета страны, пишет Al Mayadeen.
По его словам, Израиль также нарушил резолюцию №1701 Совета Безопасности ООН, которая устанавливает прекращение огня на ливано-израильской границе после конфликта 2006 года.
Также Диаб призвал граждан проявить осторожность, потому что в ближайшие дни обстановка на границе с Ливаном может ухудшиться.
Ранее армия обороны Израиля заявила, что предотвратила попытку проникновения в страну вооруженных террористов из Ливана. Отмечалось, что завязалась перестрелка.