Հարավկովկասյան երկաթուղու ուղևորափոխադրումների ծավալը նվազել է
Չնայած Հայաստանում հայտարարված արտակարգ դրության պատճառով ուղևորահոսքի զգալի կրճատմանը՝ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը շարունակում է կանոնավոր ներհանրապետական ուղևորափոխադրումներ իրականացնել:
Փոխադրումները տեղական հաղորդակցությունում գեթ մի օր չեն կանգնել, էլեկտրագնացքների բոլոր ներքին ուղերթներն իրականացվել են ըստ ժամանակացույցի, իսկ ամենախիստ սահմանափակումների և միջքաղաքային ավտոտրանսպորտի ժամանակավոր չեղարկման ժամանակահատվածում հենց երկաթուղին էր դարձել մայրաքաղաքը հանրապետության մարզերի հետ կապող միակ օղակը:
Կորոնավիրուսային վարակի տարածման վտանգի պատճառով ստեղծված վիճակը չէր կարող բացասական ազդեցություն չունենար երկաթուղային տրանսպորտի աշխատանքի վրա. մարտի 14-ից չի գործում Երևան-Թբիլիսի-Երևան միջազգային գնացքը, չեղարկվեց Երևան-Բաթումի-Երևան երթուղին, որը սովորաբար բացվում էր ամեն տարի հունիսի 15-ին, չի գործարկվել Սևանա լճում հանգիստ նախընտրողների համար նախատեսված սեզոնային էլեկտրագնացքը, որը սովորաբար գործում էր հունիսից մինչև սեպտեմբեր:
Ուղևորների մեծ հոսքից խուսափելու և համաճարակի պատճառով էլեկտրագնացքներում գործող կանոնների պահպանումն ապահովելու համար երկաթուղին ստիպված կլինի նաև չեղյալ հայտարարել ավանդական դարձած անվճար երթևեկության ակցիան, որն անցկացվում էր ամեն տարի Երկաթուղայինի օրը: Այնուամենայնիվ, կարանտինի վերացումից և համաճարակաբանական իրավիճակի կայունացումից հետո ՀԿԵ-ն, անշուշտ, կիրականացնի այս ավանդական միջոցառումը՝ դրա մասին նախապես տեղեկացնելով ուղևորներին:
2020 թվականի առաջին կիսամյակում երկաթուղին տեղափոխել է 136,8 հազար ուղևոր, որից 3,5 հազարը՝ միջազգային, իսկ 133,3 հազարը՝ տեղական հաղորդակցությունում: Համեմատության համար նշենք, որ 2019 թվականի առաջին կիսամյակում Հարավկովկասյան երկաթուղու գնացքներով տեղափոխվել է 178,7 հազար ուղևոր, որից 166,1 հազարը՝ տեղական, իսկ 12,6 հազարը միջազգային հաղորդակցությունում:
Ուղևորափոխադրումների հիմնական անկումը կապված է միջազգային երթևեկության դադարեցման, տուրիստական խմբերի բացակայության, ուսումնական հաստատություններում դասերի չեղարկման և, համապատասխանաբար, ուսանող-ուղևորների բացակայության հետ: Ներկայումս ուղևորների 77%-ը կարճ տարածություններով՝ մինչև 50 կմ, ճամփորդողներն են:
Այնուամենայնիվ, չնայած առաջացած դժվարություններին, ՀԿԵ-ն աշխատում է ուղևորափոխադրումների որակի բարելավման ուղղությամբ. հուլիսի 1-ից ուղևորների շրջանում ամենապահանջված՝ Երևան-Գյումրի, երթուղու երկու ուղերթները սպասարկում է ԷՊ2Դ նոր սերնդի էլեկտրագնացքը:
Այսպիսով, հույս ունենք մեր մշտական և նոր ուղևորներին կրկին տեսնել կյանքի սովորական ռիթմին վերադառնալուց հետո:

ЮКЖД сообщил о спаде объема пассажироперевозок в Армении
Несмотря существенное сокращение пассажиропотока из-за действующего в Армении чрезвычайного положения, компания «Южно-Кавказская железная дорога» продолжает осуществление регулярных пассажирских перевозок во внутреннем сообщении.
Перевозки в местном сообщении не останавливались ни на день, все внутренние рейсы электропоездов осуществлялись по расписанию, а в период наиболее жестких ограничений и отмены междугороднего автотранспорта именно железная дорога стала единственным связующим звеном между столицей и областями республики.
Сложившаяся из-за опасности распространения коронавирусной инфекции ситуация не могла не сказаться негативно на работе железнодорожного транспорта: с 14 марта отменен международный поезд Ереван-Тбилиси-Ереван, не действует направление Ереван-Батуми-Ереван, которое обычно открывалось ежегодно 15 июня, не был запущен сезонный электропоезд для отдыхающих в направлении озера Севан, обычно назначаемый на период с июня по сентябрь.
Также железная дорога вынуждена будет отменить ежегодно проводимую в День железнодорожника акцию бесплатного проезда, чтобы избежать большого притока пассажиров и обеспечить соблюдение введенных в связи с эпидемиологической ситуацией правил проезда в электропоездах. Однако после отмены карантинных мер и стабилизации эпидемиологической ситуации ЮКЖД непременно проведет эту традиционную акцию, о чем заранее сообщит пассажирам.
В первом полугодии 2020 года было перевезено 136,8 тыс пассажиров, из которых 3,5 тыс – в международном сообщении, порядка 133 тыс – в местном. Для сравнения, в первом полугодии 2019 года поездами Южно-Кавказской железной дороги было перевезено 178,7 тыс пассажиров, из которых 166,1 тыс – в местном, а 12,6 тыс – в международном сообщении.
Основной спад пассажироперевозок связан с прекращением международного сообщения, отсутствием туристических групп, отменой занятий в учебных заведениях, и соответственно, отсутствием пассажиров-студентов. В настоящее время 77% пассажиров составляют лица, совершающие поездки на короткие расстояния – на 50 км.
Однако несмотря на возникшие трудности ЮКЖД работает над совершенствованием качества обслуживания пассажиров: с 1 июля два рейса самого востребованного у пассажиров направления Ереван-Гюмри обслуживает электропоезд нового поколения ЭП2Д.
Так что мы надеемся вновь увидеть наших постоянных и новых пассажиров после возвращения жизни в обычное русло.