Կվերացվի՞ Ռոբերտ Քոչարյանի ու Արմեն Գևորգյանի գույքի վրա դրված կալանքը. որոշումը՝ օգոստոսի 4-ին
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ու մյուսների գործով դատական այսօրվա նիստին ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը միջնորդեց վերացնել իր պաշտպանյալի գույքի վրա դրված արգելանքը։
Նա ասաց, որ արգելանք է դրված ոչ միայն Գևորգյանի, այլև՝ նրա ազգականների գույքի վրա։
«Տարակուսելին այն է, որ այս քրեական գործին այդ անձիք որևէ առնչություն չունեն ու չեն էլ կարող ունենալ, որևէ դատավարական կարգավիճակ չեն ունեցել, բայց նրանց սեփականության իրավունքն անհասկանալիորեն սահմանափակվել է», - ասաց Էրիկ Ալեքսանյանը։
Փաստաբանի խոսքով՝ արգելանք է դրված Գևորգյանի հաշիվների վրա ու նա մինչև օրս չի կարող օգտվել իր օրինական ստացված վարձատրությունից՝ աշխատավարձից:
Արգելանք է դրված նաև Գևորգյանի՝ Կոտայքի մարզում գտնվող հողատարածքի վրա։
Գույքի վրա դրված արգելանքը վերացնելու մասին խոսեց նաև Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը։
Նա ասաց, որ Քոչարյանի գույքի վրա դրված կալանքն ապօրինի է ու հարյուր տոկոսով պետք է վերացվի։
Հովհաննես Խուդոյանը նշեց, որ 2018 թ. հուլիսի 30-ին քննիչ Հրաչյա Մուշեղյանը որոշում է կայացրել արգելանք դնել Քոչարյանի շարժական և անշարժ գույքի, դրամական միջոցների, հաշիվների, բաժնեմասերի, ակտիվների, բաժնետոմսերի, արժեթղթերի վրա։
Ընդ որում, ըստ փաստաբանի, արգելանքը դրվել է առանց հաշվի առնելու՝ Քոչարյանն ունի՞ բաժնետոմսեր, արժեթղթեր կամ որևէ ակտիվներ։
Դատավոր Աննա Դանիբեկյանը պահանջեց կալանադրված գույքի կազմի ու արժեքի վերաբերյալ ամբողջական տեղեկատվություն, ինչպես նաև բանկային հաշիվների վերաբերյալ քաղվածք։ Փաստաբաններն այն կներկայացնեն հաջորդ նիստին։

Будет ли снят арест с имущества Роберта Кочаряна и Армена Геворкяна – суд примет решение 4 августа
Сегодня в ходе судебного заседания по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других адвокат бывшего вице-премьера Армена Геворкяна Эрик Алексанян ходатайствовал о снятии ареста с имущества своего подзащитного.
Он отметил, что арест наложен не на имущество Армена Геворкяна, а на имущество его родственников.
«Вызывает недоумение то обстоятельство, что эти лица не имеют и не могут иметь какого-либо отношения к этому уголовному делу, у них нет никакого процессуального статуса, однако их право собственности ограничено по непонятным причинам», - сказал адвокат.
По словам Эрика Алексаняна, арест наложен также на счета Армена Геворкяна и он по сей день не может пользоваться своей законной зарплатой.
Арест наложен также на земельный участок Армена Геворкяна, который находится в Котайкской области.
Об освобождении имущество от ареста заявил также адвокат Роберта Кочаряна Ованнес Худоян. Он отметил, что арест на имущество Роберта Кочаряна является незаконным и должен быть полностью устранен.
Ованнес Худоян сообщил, что 30 июля 2018 года следователь Грачья Мушегян принял решение наложить арест на движимое и недвижимое имущество Роберта Кочаряна, денежные средства, счета, акции, активы и ценные бумаги.
Причем, по словам адвоката, арест был наложен без учета того, имеет ли Кочарян какие-то акции, активы или ценные бумаги.
Судья Анна Данибекян потребовала представить полноценную информацию о составе и стоимости арестованного имущества, а также выписку по банковским счетам. Адвокаты представят ее на следующем заседании.
Судебное заседание отложено. Следующее заседание состоится 4 августа, в 13:00.
Напомним, в статусе обвиняемых по делу 1 марта проходят второй президент Армении Роберт Кочарян, экс-министр обороны Армении Сейран Оганян, бывший генеральный секретарь ОБКБ Юрий Хачатуров и бывший вице-премьер Армении Армен Геворкян.