Վիետնամում հայտարարել են կորոնավիրուսի ավելի ագրեսիվ տեսակի բռնկման մասին
Վիետնամի Դանանգ քաղաքում և հարևան նահանգներում գրանցվել է կորոնավիրուսի բռնկում: Համապատասխան տեղեկատվությունը պարունակվում է երկրի կառավարության պաշտոնական պորտալում:
Անցած հինգ օրվա ընթացքում երկրում գրանցվել է անհայտ կրողից վարակվելու չորս դեպք, երկու վարակվածները միացված են թոքերի արհեստական օդափոխման համակարգին:
Ըստ վիետնամցի բժիշկների՝ նոր տեսակի վիրուսն ավելի ագրեսիվ է, քան ավելի վաղ հայտնի էր: Այն արագ բազմանում է և ավելի արագ հանգեցնում վիճակի ծանրության: Առողջապահության նախարարությունը կարծում է, որ վիրուսը մտել է Վիետնամի կենտրոնական շրջան, որտեղ գտնվում է Դանանգ քաղաքը ՝ անօրինական միգրանտների երկիր մուտք գործելու կամ վիրուսի մուտացիայի պատճառով քաղաքի հիվանդանոցներից մեկում, որտեղ բուժվում են COVID-19-ով հիվանդները:
Վարակի տարածումը կանխելու համար COVID-19 կանխարգելման և վերահսկման ազգային հանձնաժողովի փորձագետները ներդրել են պարտադիր երկշաբաթյա կարանտին:

Во Вьетнаме объявили о вспышке более агрессивной формы коронавируса
Во вьетнамском городе Дананг и близлежащих провинциях зафиксировали вспышку коронавируса. Соответствующая информация содержится на официальном портале правительства страны.
За последние пять дней в стране зарегистрированы четыре случая заражения от неизвестных носителей инфекции, два зараженных подключены к аппаратам ИВЛ.
По данным вьетнамских медиков, новый тип вируса более агрессивный, чем ранее известные. Он быстрее размножается и быстрее вызывает у больных переход к тяжелому состоянию. В Минздраве считают, что вирус проник в центральный регион Вьетнама, где расположен город Дананг, из-за въезда в страну нелегальных мигрантов либо из-за мутации вируса в одной из больниц города, где лечат пациентов с COVID-19.
В целях недопущения распространения инфекции эксперты Национального комитета по профилактике и контролю COVID-19 ввели обязательный двухнедельный карантин для всех граждан, выезжающих из Дананга. Отмечается, что Министерство здравоохранения Вьетнама направило специалистов в город, чтобы помочь сдержать вспышку.