ԱՄՆ-ում նշել են  COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութի հնարավոր գինը
Ամերիկյան Moderna կենսատեխնոլոգիական ընկերությունը մտադիր է COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութերի մեկ կուրսի համար սահմանել 50-60 դոլար գին, այսինքն՝ մեկ չափաբաժինը կարժենա 25-30 դոլար, հայտնում է Financial Times-ը:
Ըստ թերթի աղբյուրների, այդ գինն ակնկալվում է Միացյալ Նահանգների և այլ բարձր եկամուտ ունեցող երկրների համար:
Հրապարակման մեջ նշվում է, որ գինը, ամենայն հավանականությամբ, փոխվելու է, քանի որ ամերիկյան Pfizer և գերմանական BioNTtech  ընկերությունները, որոնք անցյալ շաբաթ պատվաստանյութի մատակարարման վերաբերյալ համաձայնագիր էին կնքել ԱՄՆ իշխանությունների հետ, իրենց դեղերի գինը բարձրացրել են՝  յուրաքանչյուր չափաբաժնի համար պահանջելով 19,5 դոլար:
Moderna- ի պատվաստանյութերի նախագծին աջակցում է ԱՄՆ-ի դաշնային կառավարությունը, որը հատկացրել է մոտ  500 միլիոն դոլար և ընտրել այն որպես առաջիններից մեկը, որը սկսել է լայնածավալ փորձարկումներ մարդկանց վրա:

В США назвали возможную стоимость вакцины от COVID-19
Американская биотехнологическая компания Moderna намерена установить цену за курс прививок от COVID-19 на уровне 50-60 долларов, то есть 25-30 долларов за дозу, сообщает Financial Times.
По данным источников газеты, такая цена предполагается для США и других стран с высоким уровнем дохода населения.
Издание отмечает, что цена, скорее всего, изменится, поскольку американская компания Pfizer и немецкая BioNTtech, заключившие на прошлой неделе соглашение с властями США о поставках вакцины, оценили свои препараты в 19,5 доллара за дозу.
Проект вакцины компании Moderna поддерживает федеральное правительство США, которое выделило почти 500 миллионов долларов и выбрало ее в качестве одной из первых для начала широкомасштабных испытаний на людях.