Կարևոր է, որ թուրք-ադրբեջանական զորավարժությունները չվերածվեն Հայաստանի սահմանների հարևանությամբ սադրիչ գործողությունների. Տոնոյան
29/07/2020 14:59
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հուլիսի 29-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոնաթան Լաքոտին: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ համագործակցության և տարածաշրջանային անվտանգության ընթացիկ խնդիրներ:
Ներկայացնելով հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին և արցախա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում վերջին օրերին տիրող իրավիճակը՝ պաշտպանության նախարարը կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռուսաստանի Դաշնության, ԱՄՆ-ի և մասնավորապես Ֆրանիսիայի՝ որպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի, Եվրամիության և ՆԱՏՕ-ի անդամ պետության դերակատարությունը լարվածության թուլացման և բանակցային գործընթացի շարունակման գործում։
Դավիթ Տոնոյանը, անդրադառնալով թուրք-ադրբեջանական համատեղ զորավարժություններին, նշել է, որ բուն ռազմական տեսանկյունից դրանց մարտավարական բնույթը մտահոգիչ չէ, սակայն կարևոր է, որպեսզի զորավարժությունները չվերածվեն Հայաստանի Հանրապետության սահմանների, պաշտպանական կառույցների և այլ ենթակառուցվածքների անմիջական հարևանությամբ սադրիչ գործողությունների։
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը շեշտել է, որ հայկական կողմը ուշադիր հետևելու է զորավարժությունների ընթացքին և հետագա զարգացումներին։
Դեսպան Ջոնաթան Լաքոտը, վերահաստատելով Ֆրանսիայի միջնորդական դերակատարությունը հակամարտության՝ բացառապես խաղաղ կարգավորման գործում, իր հերթին բարձր է գնահատել այս ողջ ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունում տիրող ազգայնական շեշտադրումներից և դրսևորումներից, ինչպես նաև պատերազմական կոչերից զերծ հավասարակշիռ մթնոլորտը։

Важно, чтобы турецко-азербайджанские учения не превратились в провокационные действия близ границ Армении – Давид Тоноян
29/07/2020 15:22
Министр обороны Армении Давид Тоноян сегодня принял Чрезвычайного и Полномочного посла Франции в Армении Джонатана Лакота. В ходе встречи  обсуждались текущие вопросы двустороннего сотрудничества и проблемы региональной безопасности.
Представив ситуацию на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил, министр обороны отметил важность роли сопредседателей Минской группы ОБСЕ от Российской Федерации, США и в частности Франции как государства – члена Совета безопасности ООН, Евросоюза и НАТО в вопросе ослабления напряженности и продолжения переговорного процесса.
Давид Тоноян, обратившись к совместных турецко-азербайджанским  учениям, отметил, что с военной точки зрения их тактический характер не вызывает беспокойства, однако важно, чтобы учения не превратились в провокационные действия в непосредственной близости от границ, оборонных структур и других инфраструктур Республики Армения.
Глава оборонного ведомства подчеркнул, что армянская сторона будет внимательно следить за ходом учений и дальнейшим развитием событий.
Посол Лакот, вновь подтвердив посредническую роль Франции в исключительно мирном урегулировании конфликта, высоко оценил сбалансированную атмосферу в Армении, лишенную националистических акцентов и проявлений, а также призывов к войне.