Միջազգային ավիափոխադրումներրի պարագայում մեղմացումներ չեն լինի. Տիգրան Ավինյան (տեսանյութ)
Հայաստանը քննարկում է օգոստոսի 12-ից արտակարգ դրության երկարացման հարցը, այս մասին պարետատան նիստից հետո ասաց ՀՀ փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանը։
«Մեծապես կախված է նրանից, թե ինչպիսին կլինի հակահամաճարակաբանական պատկերն առաջիկայում», - ասաց նա։
Ավինյանը նշեց, որ պարետատունը մշակում է համավարակի կառավարման պլան։
«Կառավարման պլանի ողջ տրամաբանությունը լինելու է այն, որ պետք է սովորենք ապրել ու աշխատել կորոնավիրուսի պայմաններում», - ասաց ՀՀ փոխվարչապետը։
Պարետը նշեց, թե քննարկվում է դեռևս սահմանափակված մի շարք ոլորտներ վերաբացելու հնարավորությունը։
Նրա խոսքով՝ միջազգային ավիափոխադրումների պարագայում իրավիճակը սահմանափակումների սպասվող մեղմացումների առումով տարբեր է լինելու։
«Այստեղ մեր գործողությունները հիմնականում նպատակ ունեն հնարավորինս կանխել համաճարակաբանական լրացուցիչ ռիսկերի առաջացումը ու պահպանել ներկայումս ձեռքբերված կայուն, բայց փխրուն իրավիճակը», - ասաց Ավինյանը։

Международное авиасообщение не будет возобновлено – Тигран Авинян
Армения обсуждает вопрос продления режима чрезвычайного положения с 12 августа, заявил сегодня на брифинге после заседания комендатуры вице-премьер, комендант Тигран Авинян.
«Это преимущественно зависит от того, какой будет эпидемиологическая ситуация в дальнейшем», - сказал Тигран Авинян.
Он отметил, что комендатура разрабатывает план управления эпидемией.
«Вся логика плана управления состоит в том, что мы должны научиться жить и работать в условиях коронавируса», - сказал вице-премьер.
Комендант отметил, что обсуждается вопрос открытия ряда сфер, деятельность которых ограничена.
Что касается возобновления международного авиасообщения, то, по словам коменданта, в плане послабления ограничений здесь ситуация отличается.
«Здесь наши действия в основном направлены на то, чтобы по возможности предотвратить возникновение дополнительных эпидемиологических рисков и сохранить нынешнее стабильную, но хрупкую ситуацию», - отметил Тигран Авинян.