Կառավարությունը պետք է ընդունի՝ պատերազմի վերսկսման առումով ունենք ավելի վտանգավոր իրավիճակ, քան երկու տարի առաջ. Քոչարյան
29/07/2020 22:25
Պարզվեց, որ Ադրբեջանի նախագահն այդքան էլ կոնստրուկտիվ չէ, Ադրբեջանն այդքան էլ խաղաղասեր չէ, Ադրբեջանի ժողովուրդն այդքան էլ պատրաստ չէ խաղաղության, մի քանի հեռուստաընկերությունների լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Մեր հանրությանն ինչո՞վ էին կերակրում, հատկապես՝ Դուշանբեից հետո, որ ունենք կոնստրուկտիվ հակառակորդ, որի հետ բանակցում ենք, ու եթե հանկարծ իրենք չգնան խաղաղ կարգավորման, մենք կդիմենք Ադրբեջանի ժողովրդին: Հիմա ի՞նչ մնաց այս երկու տարվա որդեգրած դիրքորոշումից, մի բան մնա՞ց, թե՞ չմնաց», - ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նրա խոսքով՝ նույնիսկ 1991-94 թվականների պատերազմի ժամանակ այսպիսի բախումներ հայերի և ադրբեջանցիների միջև Մոսկվայում կամ Միացյալ Նահանգներում երբեք չեն եղել:
«Մենք պետք է ֆիքսենք երկու չափազանց կարևոր փաստ՝ այսօր ունենք ոչ միայն ռևանշի ձգտող կառավարություն Ադրբեջանում, այլև ռևանշի ձգտող ժողովուրդ Ադրբեջանում։ Երբ այս երկու հանգամանքը միանում են իրար, պատերազմի վերսկսման վտանգը շատ ավելի մեծ է լինում։ Մենք պետք է հասկանանք, որ բանաձևը՝ ժողովրդին դիմելու, հույսեր կապելու Ադրբեջանի կառավարության կոնստրուկտիվիզմի հետ՝ այլևս չկա։ Եվ այսօր կառավարությունը պետք է խոստովանի, որ երկու տարվա ընթացքում սխալ քաղաքականություն է վարել այս հարցի շուրջ։ Եվ պետք է ընդունի, որ պատերազմի վերսկսման առումով ունենք ավելի վտանգավոր իրավիճակ, քան ունեցել ենք երկու տարի առաջ», - ասել է Քոչարյանը։

Ex-president: Armenia’s government must confess conduction of wrong policy and accept having more dangerous situation of resumption of war
29/07/2020 22:44
It has appeared that Azerbaijani president is not so constructive, Azerbaijan is not for peace and people of Azerbaijan are not ready for peace, Armenia’s second president Robert Kocharyan said at the meeting with journalists today.
“What our public was fed with, after Dushanbe in particular, – that we have constructive adversary with which we are negotiating and if suddenly they do not choose peaceful regulation we will apply to the people of Azerbaijan. What has remained from this position adopted two years ago? Has anything been left, or no?” Kocharyan said.
He said that even during the 1991-94 war such clashes between Armenians and Azerbaijanis never took place in Moscow or the United States.
“We should fix two extremely important facts – today we do not only have revenge seeking authorities in Azerbaijan but revenge seeking people in Azerbaijan. When these two circumstances unite, the possibility of resumption of war grows more. We must understand that the formula of applying to the people, tying hopes with constructiveness of the Azerbaijani government does not exist anymore. And today government must confess that it has conducted wrong policy over this issue during the past two years, and it should accept that today we have more dangerous situation regarding the resumption of war than two years ago,” Kocharyan said.