Ֆիլիպիններում բարձրախտածին թռչնագրիպ է հայտնաբերվել
Ֆիլիպինների գյուղատնտեսության դեպարտամենտից հայտարարել են  երկրի հյուսիսի Պամպանգա նահանգում H5N6 բարձրախտածին թռչնագրիպ հայտնաբերելու մասին. դրա տարածման դեմ պայքարելու համար իշխանությունները ոչնչացրել են մոտ 39 հազար հավ, հայտնում է CNN Philippines-ը:
Նշվում է, որ թռչնագրիպի օջախը հայտնաբերվել է Սան-Լուիսի շրջանի ֆերմայում: Հեռուստաալիքի տվյալով՝ 2017 թվականին նույնպես իշխանությունները թռչնագրիպ էին հայտնաբերել Պամպանգա և  Նուևա-Էսիխա նահանգներում, այն ժամանակ դրա փոխանցումներ մարդուն չեն գրանցվել:
Ըստ ԱՀԿ-ի՝ թռչնագրիպը թռչունների վարակիչ վիրուսային հիվանդություն է, որը հաճախ ընթանում Է առանց ախտանշանների: Առանձին դեպքերում վիրուսը կարող է հաղթահարել տեսակային արգելքը և հիվանդություն կամ անախտանիշ վարակումներ առաջացնել մարդկանց ու կենդանիների մոտ:

На севере Филиппин обнаружили высокопатогенный птичий грипп
Департамент сельского хозяйства Филиппин сообщил об обнаружении высокопатогенного птичьего гриппа H5N6 в провинции Пампанга на севере страны, для борьбы с его распространением власти уничтожили почти 39 тысяч кур, сообщает телеканал CNN Philippines.
Сообщается, что очаг птичьего гриппа был обнаружен на ферме в районе Сан-Луис. По данным телеканала, в 2017 году власти также сообщали об очаге птичьего гриппа в провинциях Пампанга и Нуэва-Эсиха, тогда случаи его переноса на человека зарегистрированы не были.
По данным Всемирной организации здравоохранения, птичий грипп является инфекционным вирусным заболеванием птиц, часто протекающим без очевидных симптомов. В некоторых случаях вирус может преодолевать видовой барьер и вызывать болезнь или бессимптомные инфекции у людей и животных.