Կորոնավիրուսը կարող էր անցնել մարդուն դեռևս ութ տարի առաջ
Գիտնականներ Ջոնաթան Լեթեմը և Էլիսոն Ուիլսոնը հրապարակել են ուսումնասիրություն, որում պնդում են, որ SARS-CoV-2-ին նման վիրուս հայտնաբերվել է դեռևս 2012 թվականին: Այս մասին հաղորդել է «Известия»-ն:
Նրանք իրենց վերլուծությունները հիմնել են Քուն Մինա բժշկական համալսարանից Լի Սյուի մագիստրոսական թեզի վրա: Այն նկարագրում է վեց հանքափորների ախտանշանները, որոնք այն ժամանակ հիվանդ էին թոքաբորբով:
Ախտանշանները նույնն են, ինչ կորոնավիրուսինը, սակայն թոքաբորբի ծագումը պարզ չէ: Այն ժամանակ այդ հիվանդությունը բնութագրվել է որպես չինական կարմիր չղջիկի վիրուս:
Հիմնվելով Լի Սյուի աշխատանքի վրա՝ հետազոտողները եզրակացրել են, որ այն ժամանակ հայտնաբերված վարակն է վերածվել SARS-CoV-2-ի:

Коронавирус мог перейти к человеку еще в восемь лет назад
Ученые Джонатан Лэтэм и Эллисон Уилсон опубликовали исследование, в котором утверждается, что похожий на SARS-CoV-2 вирус был найден еще в 2012 году. Об этом сообщают «Известия».
За основу своего анализа они взяли магистерскую работу Ли Сюя из Медицинского университета Кунь Мина. В ней описаны симптомы шести заболевших тогда пневмонией шахтеров.
Симптомы совпадают с признаками коронавируса, однако происхождение пневмонии не ясно. Тогда эту болезнь описали как вирус китайской рыжей подковообразной летучей мыши.
Исходя из работы Ли Сюя, исследователи сделали вывод, что именно обнаруженная тогда инфекция превратилась в SARS-CoV-2.