Հայաստանը շանս ունի՝ ջարդելու համավարակի ողնաշարը. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
Վերջին 15 օրում կորոնավիրուսի հետ կապված վիճակը Հայաստանում էականորեն բարելավվել է ու բարելավում է, կառավարության նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հունիսի 11-ից հետո առաջին անգամ, երեկվա դրությամբ, մենք ունենք ակտիվ դեպքերի 9 հազարից պակաս դեպք, դրական ախտորոշված ու չառողջացած դեպքերը 8877 է, հունիսի 11-ից հետո մենք երբեք այսպիսի ցածր թիվ չենք ունեցել», - ասաց վարչապետը։
Նա նշեց, որ Հայաստանը շանս ունի՝ ջարդելու համավարակի ողնաշարը։
«Սա մեզնից յուրաքանչյուրի վրա դնում է հատուկ պատասխանատվություն», - ասաց նա։
Փաշինյանը նշեց, որ թոշակների բաժանման պրոցես է սկսվելու։
«Այսօր, վաղը հատուկ աշխատեք, որ հակահամաճարակային կանոնները հստակ պահպանվեն», - ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանին ու ԲՏԱ նախարար Հակոբ Արշակյանին հանձնարարեց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ հուղարկավորությունների, հարսանիքների, միջոցառումների ժամանակ էլ լինեն ծայրահեղ ուշադիր ու պահպանեն պարետատան սահմանած նորմերը, հակահամաճարակային կանոնները։
Նիկոլ Փաշինյանը հույս է դնում նաև ՀՀ քաղաքացիների վրա։
«Հույս ենք դնում, որ ձեզնից յուրաքանչյուրը մարտահրավերը կընդունի ու մենք կկարողանանք սեպտեմբերին արձանագրել ճգնաժամի ավարտը», - ասաց նա։

Armenia has chance to break the back of the pandemic: PM
The coronavirus situation has essentially improved in Armenia during the past 15 days and continues improving, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said at the cabinet sitting today.
“For the first time since June 11, as of yesterday, we have less than 9,000 active cases – 8,877. We have not had such low number since June 11,” the PM said.
He noted that Armenia has chance to break the back of the pandemic.
“It puts special responsibility on each of us,” he said.
The PM also said that pensions will start being distributed.
“You should work today and tomorrow to comply with epidemiological rules,” Armenia’s PM instructed CB chairman Martin Galstyan and High-tech Minister Hakob Arshakyan.
The head of the government also noted the importance of compliance with the rules during funerals, weddings.
“We hope that each of us will accept the challenge, and we will manage to register the end of the pandemic in September,” he said.