Սիրիայում Հայաստանի հումանիտար առաքելության սակրավորները ականազերծել են 205 087 քմ տարածք
Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում Հայաստանի հումանիտար առաքելության 5-րդ խմբի սակրավորները հուլիսին ականազերծել են 19 878 քմ տարածք: Առաքելության սկզբից ականազերծվել է 205 087 քմ, որից սիրիական իշխանություններին հավաստագրերով հանձնվել է 142 000 քմ տարածք, տեղեկացնում է Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոնը:
Հուլիսին հայտնաբերվել է 14 հատ ШОАБ տեսակի կասետային ենթազինամթերք, 13 հատ 120 մմ ականանետի չպայթած արկ, 6 հատ OA-2,5 РTM ավիացիոն ենթազինամթերք, 4 ինքնաշեն պայթուցիկ սարք, 1 հակատանկային TM-62П, 2 ՎՕԳ 17:
Մարդասիրական 5-րդ խմբի բժիշկները համաճարակային սահմանափակումների պայմաններում բուժօգնություն են ցուցաբերել 1713 տեղաբնակների: Առաքելության առաջին իսկ օրվանից՝ 15 485 հիվանդների:
Հուլիսին բժշկական խումբը ղեկավար կազմի հետ մասնակցել է Հայ Ավետարանական Համայնքին պատկանող «Բեթել» բժշկական կենտրոնի բացման միջոցառմանը, որի ժամանակ համայնքի ղեկավար Վերապատվելի Հարություն Սելիմյանը ամենօրյա ցուցաբերած բժշկական մասնագիտական օգնության համար իր երախտիքի խոսքն է հղել հայ բժիշկներին: 5-րդ բժշկական խումբը, ըստ բարի ավանդույթի, Հալեպի բուժհաստատություններին, մասնավորապես «ԴԱՐՄԱՆԱՏՈՒՆ» ընկերաբժշկական կենտրոնին, փոխանցել է բժշկական անհրաժեշտ պարագաներ։
Հայաստանի հումանիտար առաքելություն իրականացնող խումբը հուլիսին մասնակցել է Մեծ Ներսես Հայրապետի հիշատակի օրվան նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը, Համազգային Թատրոնի կազմակերպած Հայ ազգագրական մշակութային միջոցառումներին:
Հուլիսի 22-ին Հալեպում հայ համայնքին պատկանող «Ազգային Պատսպարան» մանկատան սաները Սիրիայի Օգնության Խաչի վարչության անդամների ուղեկցությամբ այցելել են Հայաստանի հումանիտար առաքելության մշտական տեղակայման վայր: Ողջունելով Հալեպ ժամանած հայ մասնագետներին, ՍՕԽ-ի վարչակազմը հաջողություն է մաղթել մարդասիրական խմբին աշխատանքների իրականացման մեջ։ Հանդիպման ընթացքում կազմակերպվել են մի շարք միջոցառումներ: Խմբի ղեկավարության կողմից մանկատան սաներին փոխանցվել են նվերներ:
Հումանիտար առաքելություն իրականացնող խմբի մասնագետները Հալեպի ազգային պատսպարանի ՀԱՅ ԾԵՐԱՆՈՑ-ին և Հայ համայնքի մանկատան սաներին են փոխանցել անհրաժեշտ պարագաներ և սնունդ:
Մարդասիրական խմբի մշտական տեղակայման վայրում ամեն օր շարունակվում են իրականացվել կորոնավիրուսի համավարակի կանխարգելման և վարակազերծման դեմ ուղղված միջոցառումներ: Չնայած Հալեպում պանդեմիայով պայմանավորված մի շարք սահմանափակումների և դժվարությունների՝ մարդասիրական խումբը շարունակում է իրականացնել իր առաքելությունը:

Саперы гуманитарной миссии Армении в Сирии разминировали территорию площадью 205 087 кв. м
Саперы 5-й группы гуманитарной миссии Армении в Сирийской Арабской Республике в июле разминировали территорию площадью в 19 878 кв. м. С начала миссии разминировано 205 087 кв. м, при этом сирийским властям были выданы сертификаты на 142 000 кв. м, сообщает ГНКО «Центр гуманитарного разминирования и экспертизы».
В июле обнаружено 14 шт. кассетных суббоеприпасов типа ШОАБ, 13 неразорвавшихся снарядов 120-мм минометов, 6 авиационных суббоеприпасов ОА-2,5 РTM, 4 самодельных взрывных устройства, 1 противотанковая мина TM-62П, 2 ВОГ 17.
Врачи 5-й гуманитарной группы в условиях эпидемических ограничений оказали медицинскую помощь 1 713 местным жителям. С первого дня миссии – 15 485 пациентам.
В июле медицинская группа вместе с руководящим составом приняла участие в церемонии открытия медицинского центра «Бетель» Армянской евангелистской общины, во время которой глава общины высокочтимый Арутюн Селимян поблагодарил армянских врачей за ежедневную медицинскую помощь. 5-я медицинская группа, согласно сложившейся доброй традиции, передала медучреждениям Алеппо, в частности, медицинскому центру «Дарманатун», необходимые медицинские принадлежности.
Осуществляющая гуманитарную миссию в Сирии группа в июле приняла участие в торжественном мероприятии, посвященном Дню памяти Патриарха Нерсеса, в организованных театром «Амазгаин» этнографических культурных мероприятиях.
22 июля воспитанники детского дома «Национальный приют» армянской общины Алеппо, в сопровождении членов правления Креста помощи Сирии, посетили место постоянной дислокации гуманитарной миссии Армении. Приветствуя прибывших в Алеппо армянских специалистов, администрация КПС пожелала гуманитарной группе успехов в осуществлении их работ. Воспитанникам детского дома были вручены подарки.
Специалисты осуществляющей гуманитарную миссию группы передали необходимые принадлежности и продукты питания «Армянскому дому престарелых» и воспитанникам детского дома армянской общины Алеппо.
На территории постоянной дислокации гуманитарной группы ежедневно проводятся профилактические мероприятия по борьбе с COVID-19. Несмотря на ограничения и трудности, связанные с эпидемией в Алеппо, гуманитарная группа продолжает успешно выполнять свою миссию.