Դատարանը բավարարել է հայցն ընդդեմ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի
30/07/2020 13:57
«Իրավական ուղուն» դիմել էր քաղաքացի Ա․Մ․-ն աշխատանքային իրավունքների խախտման փաստով՝ խնդրելով ներկայացնել իր շահերը դատարանում, հայտնում են «Իրավական ուղի» ՀԿ-ից։
Կազմակերպության փաստաբան Դավիթ Ավագյանը հայց էր ներկայացրել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության (այսուհետ՝ ՊՈԱԿ) տնօրենի 30.09.2019թ. թիվ 37-09/19-Ա հրամանը, քաղաքացուն վերականգնել նախկին աշխատանքին և բռնագանձել միջին աշխատավարձը հարկադիր պարապուրդի ամբողջ ժամանակահատվածի համար:
Ս․թ․ հուլիսի 24-ին դատարանը բավարարել է հայցը՝ անվավեր ճանաչելով ՊՈԱԿ-ի տնօրենի թիվ 37-09/19-Ա հրամանը։ Դատարանը նաև որոշել է ՊՈԱԿ-ից հօգուտ հայցվորի բռնագանձել միջին աշխատավարձի չափով հատուցում հարկադիր պարապուրդի ամբողջ ժամանակահատվածի համար՝ 01.10.2019 թվականից մինչև վճռի օրինական ուժի մեջ մտնելը, ինչպես նաև աշխատողին աշխատանքում չվերականգնելու դիմաց հատուցում՝ միջին աշխատավարձի հնգապատիկի չափով։

Суд удовлетворил иск против ГНКО «Центр по связям с общественностью и информации» аппарата премьер-министра Армении
30/07/2020 14:52
В связи с фактом нарушения трудовых прав в общественную организацию «Правовой путь» обратился гражданин А.М. с просьбой представить в суде его интересы, сообщает общественная организация «Правовой путь».
Адвокат организации Давид Авагян подал иск в суд общей юрисдикции Еревана с требованием признать недействительным приказ директора ГНКО «Центр по связям с общественностью и информации» аппарата премьер-министра Армении № 37-09/19-А от 30.09.2019г., восстановить гражданина на прежней работе и взыскать зарплату за весь период вынужденного простоя.
Суд удовлетворил иск 24 июля этого года, признав недействительным приказ директора ГНКО № 37-09/19-А. Суд также постановил взыскать в пользу истца компенсацию в размере средней зарплаты за весь период вынужденного простоя – с 01.10.2019г. до вступления в законную силу судебного акта, а также выплатить за отказ в восстановлении сотрудника на работе сумму в размере пятикратной величины средней заработной платы.