Հայաստանը շանս ունի՝ ջարդելու համավարակի ողնաշարը. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
Վերջին 15 օրում կորոնավիրուսի հետ կապված վիճակը Հայաստանում էականորեն բարելավվել է ու բարելավում է, կառավարության նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հունիսի 11-ից հետո առաջին անգամ, երեկվա դրությամբ, մենք ունենք ակտիվ դեպքերի 9 հազարից պակաս դեպք, դրական ախտորոշված ու չառողջացած դեպքերը 8877 է, հունիսի 11-ից հետո մենք երբեք այսպիսի ցածր թիվ չենք ունեցել», - ասաց վարչապետը։
Նա նշեց, որ Հայաստանը շանս ունի՝ ջարդելու համավարակի ողնաշարը։
«Սա մեզնից յուրաքանչյուրի վրա դնում է հատուկ պատասխանատվություն», - ասաց նա։
Փաշինյանը նշեց, որ թոշակների բաժանման պրոցես է սկսվելու։
«Այսօր, վաղը հատուկ աշխատեք, որ հակահամաճարակային կանոնները հստակ պահպանվեն», - ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանին ու ԲՏԱ նախարար Հակոբ Արշակյանին հանձնարարեց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ հուղարկավորությունների, հարսանիքների, միջոցառումների ժամանակ էլ լինեն ծայրահեղ ուշադիր ու պահպանեն պարետատան սահմանած նորմերը, հակահամաճարակային կանոնները։
Նիկոլ Փաշինյանը հույս է դնում նաև ՀՀ քաղաքացիների վրա։
«Հույս ենք դնում, որ ձեզնից յուրաքանչյուրը մարտահրավերը կընդունի ու մենք կկարողանանք սեպտեմբերին արձանագրել ճգնաժամի ավարտը», - ասաց նա։

У Армении есть шанс сломать хребет эпидемии – Никол Пашинян
За последние 15 дней ситуация с эпидемией коронавируса в Армении значительно улучшилась и улучшается, заявил сегодня на заседании правительства премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Впервые после 11 июня, мы имеем по состоянию на вчерашний день меньше 9 тысяч активных случаев, 8877 пациентов с положительным диагнозом и еще не выздоровевших, после 11 июня у нас никогда не было такой низкой цифры», - сказал премьер.
Он отметил, что у Армении есть шанс сломать хребет эпидемии.
«Это возлагает на каждого из нас особую ответственность», - сказал он.
Никол Пашинян отметил, что начался процесс раздачи пенсий.
«Сегодня и завтра нужно специально поработать над тем, чтобы соблюдались противоэпидемиологические правила», - поручил премьер председателю Центробанка Мартину Галстяну и министру высокотехнологической промышленности Акопу Аршакяну.
Никол Пашинян отметил, что во время церемоний похорон, свадебных мероприятия должны соблюдаться крайняя осторожность, установленные комендантом нормы и противоэпидемиологические правила.
Никол Пашинян обратился также к гражданам Армении.
«Мы надеемся, что каждый из вас примет этот вызов и в сентябре мы сможем констатировать конец кризиса», - сказал он.
По словам премьера, нужно относиться к ситуации с соответствующей бдительностью.
Отметим, что согласно сегодняшним данным, в Армении число зараженных коронавирусом увеличилось на 259 человек, скончались 5 человек.