Արթուր Վանեցյանին հրավիրելու վերաբերյալ ԱԱԾ-ն հայտարարություն է տարածել
«ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, կարևորելով հանրությանը թույլատրելի չափով տեղեկատվություն տրամադրելու գործելաոճը և նպատակ ունենալով կանխարգելել որոշ շահագրգիռ կամ ինքնուրույն շահ հետապնդող շրջանակների կողմից ապատեղեկատվության տարածումը, տեղեկացնում է՝ ՀՀ ԱԱԾ-ում ծառայողական քննություն է իրականացվել՝ Ծառայությունում ավագ խմբի պաշտոնում (բաժնի պետ) նախկին ծառայողին նշանակելու հանգամանքները պարզելու նպատակով, որի ընթացքում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ այն մասին, որ ՀՀ ԱԱԾ նախկին տնօրենը, անտեսելով ՀՀ «Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին» օրենքի 16-րդ հոդվածով սահմանված տարիքային սահմանափակումները, 2018 թ. հուլիսի 18-ի հրամանով Ծառայությունում պաշտոնի է նշանակել 51 տարեկան և փոխգնդապետի զինվորական կոչումով նախկինում ծառայությունից արձակված անձին:
Պարզվել է, որ փոխգնդապետի զինվորական կոչումով, նախկինում ծառայությունից արձակված անձը դիմել է ՀՀ ԱԱԾ նախկին տնօրենին՝ զինվորական ծառայության կրկին անցնելու խնդրանքով, և այդ պահին արդեն իսկ լրացել էր նրա 51-ամյակը, ինչից ելնելով, ՀՀ «Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին» օրենքի 16-րդ հոդվածի պահանջների համաձայն՝ ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության համար սահմանված է հետևյալ տարիքային սահմանափակումը՝ փոխգնդապետի համար 50 տարեկանը։
Դիմումի կապակցությամբ իրականացված ստուգման արդյունքները, ինչպես նաև վերը նշված օրենքով նախատեսված սահմանափակումների հանգամանքը զեկուցվել են ՀՀ ԱԱԾ-ի՝ այդ ժամանակահատվածում պաշտոնավարող տնօրենին, սակայն վերջինս ցուցում է տվել, այնուամենայնիվ, պատրաստել ՀՀ ԱԱԾ-ում նրան զինվորական ծառայության ընդունելու հրամանի մասին նախագիծ և ներկայացնել իրեն։
Արդյունքում՝ ԱԱԾ նախկին տնօրենի հրամանով 51 տարին լրացած և փոխգնդապետի զինվորական կոչումով նախկինում ծառայությունից արձակված անձը Ծառայությունում նշանակվել է ավագ խմբի պաշտոնում՝ արդյունքում ստանալով նաև գնդապետի կոչում:
Նկատի ունենալով, որ ծառայողական քննության շրջանակներում ձեռք են բերվել պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու վերաբերյալ առերևույթ փաստական տվյալներ՝ ուստի ծառայողական քննության նյութերը փոխանցվել են ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով նախատեսված կարգով նյութեր նախապատրաստելու և ընթացքը լուծելու համար:
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում անհրաժեշտություն է ծագել բացատրություն ստանալ ՀՀ ԱԱԾ նախկին տնօրենից, ինչը հաշվի առնելով, վարույթն իրականացնող մարմինը վերջինիս հրավիրել է քննչական մարմին՝ հնարավորություն տալով գրավոր կերպով ներկայացնելու իր փաստարկումները:
Հարկ է նշել նաև, որ հիշյալ անձի պաշտոնավարման արդյունքում պետությանը պատճառված որևէ վնաս չի վերականգնվել», - ասված է ԱԱԾ տարածած հայտարարությունում։
Այսօր ԱԱԾ-ում բացատրություն տալուց հետո Արթուր Վանեցյանը հայտարարեց, որ ԱԱԾ կանչվել է «մի անհեթեթ գործի շրջանակներում»։
Նրա փաստաբան Լուսինե Սահակյանն էլ նշեց՝ Արթուր Վանեցյանի նկատմամբ քաղաքական հետապնդում է իրականացվում։

СНБ Армении распространила заявление о причине вызова Артура Ванецяна
Служба национальной безопасности Армении распространила заявление в связи с вызовом для дачи разъяснения бывшего директора СНБ, председателя партии «Родина» Артура Ванецяна.
«Служба национальной безопасности Армении, подчеркивая важность стиля работы по предоставлению информации общественности в допустимом объеме, и в целях предотвращения распространения дезинформации некоторыми заинтересованными кругами, или кругами, имеющими свои интересы, сообщает, что в СНБ провели служебное расследование для установления обстоятельств назначения в Службе бывшего служащего на должность старшей группы должностей (начальника отдела), в ходе которого были получены фактические данные о том, что бывший директор СНБ, проигнорировав возрастные ограничения, установленные статьей 16 закона "О службе в органах национальной безопасности", приказом от 18 июля 2018 года назначил на должность в СНБ человека в возрасте 51 года, который ранее был освобожден от службы в воинском звании подполковника.
Выяснилось, вышеупомянутое лицо обратилось к бывшему директору СНБ с просьбой вновь принять его на воинскую службу. В этот момент ему уже исполнился 51 год, исходя из чего, в соответствии с требованиями статьи 16 закона "О службе в органах национальной безопасности" для службы в органах национальной безопасности предусмотрены следующие возрастные ограничения: для подполковника – 50 лет.
О результатах проведенной проверки в связи с заявлением, а также о предусмотренных вышеуказанным законом ограничениях было доложено тогдашнему директору СНБ, однако последний, тем не менее, дал указание подготовить проект приказа о приеме вышеупомянутого лица на воинскую службу и представить ему. В результате, приказом бывшего директора СНБ человек, достигший уже 51-летнего возраста и освобожденный ранее от службы в звании подполковника, был назначен в Службе на должность старшей группы должностей, получив в результате и звание полковника.
Учитывая, что в рамках служебного расследования были получены фактические данные относительно злоупотребления должностными полномочиями, поэтому материалы служебного расследования были переданы в следственный департамент СНБ для подготовки в соответствии со статьями 180-181 Уголовно-процессуального кодекса Армении материалов и разрешения хода.
В ходе подготовки материалов возникла необходимость получить разъяснения также у бывшего директора СНБ Армении, и, учитывая это, осуществляющий производство орган пригласил его в следственный орган, предоставив возможность в письменном виде представить свои доводы.
Следует также отметить, что в результате работы вышеупомянутого лица какой-либо ущерб, причиненный государству, не был восстановлен», - говорится в распространенном СНБ заявлении.
Сегодня после выхода из здания СНБ председатель партии «Родина», бывший директор  Службы национальной безопасности Артур Ванецян заявил, что вызван в рамках «какого-то нелепого дела».
Его адвокат Лусине Саакян отметила, что в отношении Артура Ванецяна осуществляется политическое преследование.