Չի լինելու երբևէ զիջում, չի լինելու երբևէ ԼՂ հակամարտության կարգավորման չբալանսավորված լուծում․ ՀՀ ԱԳ նախարար
01/08/2020 11:06
Այն, ինչ մենք լսում ենք Բաքվից, շատ տպավորիչ չէ, որովհետև կարծում եմ, որ հուլիսի 12-ից հետո առավել քան հստակ ի ցույց դրվեց, որ սպառնալիքի լեզուն, սպառնալիքի մեթոդը թե՛ հռետորաբանության մեջ, թե՛ գործողությունների մեջ Հայաստանի և Արցախի վրա չեն ազդում, «Հեռանկար» հաղորդման ժամանակ ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը։
«Սա մերժված է բոլոր առումներով, և նման հռետորաբանությունը պատիվ չի բերում մեր ամբողջ տարածաշրջանին. սա հռետորաբանություն է, որն ավելի սազական է «թաղային հաշիվ» մաքրելու ինչ-որ մի գործընթացի: Սա անընդունելի է և ապակառուցողական:
Սպառնալիքի լեզուն չի ազդում, չի աշխատում. դա առավել քան հստակորեն մերժված է: Սա եղել է մեր դիրքորոշումն անցած երկու տարվա ընթացքում, առավել քան հստակ, շարունակական արտահայտվել է քաղաքական դաշտում, դիվանագիտական դաշտում և արտահայտվել է հուլիսի 12-ից սկսած», - նշել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Մնացականյանը շեշտել է՝ չի լինելու երբևէ զիջում, չի լինելու երբևէ այս կարգավորման չբալանսավորված լուծում։
«Եվ այդ առումով է, երբ մենք խոսում էինք, արտահայտվում էինք շատ պարզ երկու բառով՝ ստատուս և անվտանգություն։ Եվ այդ երկու բառն իրենց մեջ պարունակում են բավական մեծ բովանդակություն՝ սուբստանցիա։ Քանի որ ստատուսը վերաբերում է Արցախի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչմանը, ազատ կամարտահայտման գործառույթի իրականացմանը՝ առանց սահմանափակումների և իրավական ուժ ունեցող արդյունքով։ Դրանք վերաբերում են անվտանգության այնպիսի համակարգի, որը չի խախտում, չի ստեղծում վտանգներ Արցախի համապարփակ անվտանգության համար, որի համար Հայաստանն այսօր շարունակում է մնալ միակ երաշխավորը։ Այս երկուսն ունեն այդ խորքային, բովանդակային նաև մանրամասները, որոնց մասին մենք երկու տարի հետևողականորեն խոսել ենք և լսել ենք մյուս կողմին, թե ինչպես են նրանք ընկալում և ինչպես են պատրաստ մեզ հետ աշխատել այդ առումով», - ասել է նա։
Մնացականյանը նշել է, որ աշխատանքի երկրորդ ամենակարևոր ուղղությունն իրենց համար եղել է այն միջավայրի ձևավորումը, որն անհրաժեշտ է բանակցային գործընթացում իրական առաջընթացի հասնելու համար:
«Դա վերաբերել է թե՛ էսկալացիայի ռիսկերի նվազեցմանը, թե՛ միջավայրին, որը նպաստում է խաղաղությանը։ Այն հռետորաբանությունը, որը ձևավորվել է այս շրջանում, որը մենք շարունակաբար լսել ենք, բնավ, չի նպաստում այդ միջավայրին», - ասել է նա։
ԱԳ նախարարը նշել է՝ երրորդ հիմնական ուղղությունը, որը Հայաստանի համար եղել է շատ էական, Արցախի մասնակցությունն է, ներգրավումը խաղաղ գործընթացի մեջ։
«Մի գործառույթ, որը չափազանց էական է: Դա բնավ ձևաչափի փոփոխություն չէ. դա ձևաչափի վերականգնում է, որովհետև 22 տարի առաջ եղել է ձևաչափի ձևափոխում: Մեզ անհրաժեշտ է վերականգնել այդ ձևաչափը: Սա պրակտիկ խնդիր է, և մենք շատ պարզ բացատրել ենք, թե ինչու է դա պրակտիկ և անհրաժեշտ, որովհետև Արցախի ժողովուրդը բոլոր առումներով ի ցույց է դրել իր կարողությունը՝ կառավարելու, իր կյանքը կազմակերպելու սոցիալական, տնտեսական, քաղաքական, պաշտպանական տեսանկյունից, ունենալու իր կողմից ընտրված իշխանություններ, մասնակցելու միջազգային գործընթացներում: Բոլոր առումներով մի միավոր է, որին անմիջապես վերաբերում է խաղաղ գործընթացը, և իրենց իշխանություններն իրենց ժողովրդի կողմից օժտված են մանդատով՝ ժողովրդավարական գործընթացի միջոցով։ Իրենց չմասնակցելը բերում է մի իրավիճակի, երբ իրենց մոտ նվազում է խաղաղ գործընթացի հանդեպ սեփականության զգացումը, և ստեղծում է մի իրավիճակ, երբ մենք չենք կարողանալու ապահովել լուրջ և իրական արդյունավետ առաջընթաց խաղաղ գործընթացում», - ասել է նա։

Не будет несбалансированного решения карабахского конфликта, не будет уступки – Зограб Мнацаканян
То, что мы слышим из Баку, не очень впечатляет, поскольку считаю, что после 12 июля более чем четко было продемонстрировано, что язык угроз, метод угроз – и в риторике, и в действиях – не действуют на Армению и Арцах, заявил в эфире телеканала «Шант» министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян.
«Это отклонено во всех смыслах, и подобная риторика не делает чести всему региону – это риторика, которая больше подходит какому-то процессу сведения «уличных счетов». Это неприемлемо и деструктивно.
Язык угроз не действует, не работает: это более чем ясно отклонено. Это была наша позиция в течение прошедших двух лет, она более чем четко, последовательно выражалась на политическом и дипломатическом поле, а также, начиная 12 июля», - отметил глава МИД Армении.
Зограб Мнацаканян отметил, что не будет уступки, не будет несбалансированного решения в урегулировании конфликта.
«И когда мы говорили об этом, то высказывались двумя очень простыми словами – статус и безопасность. И этих двух словах есть довольно большое содержание, субстанция. Поскольку статус касается признания права Арцаха на самоопределение, реализацию принципа свободного волеизъявления – без ограничений и с результатом, имеющим правовую силу. Они касаются такой системы безопасности, которая не нарушает, не создает угроз для всеобъемлющей безопасности Арцаха, единственным гарантом которой сегодня продолжает оставаться Армения. Эти два слова имеют также глубинные, содержательные детали, о которых мы в течении двух лет постоянно говорили и выслушивали другую сторону, как они воспринимают и как готовы работать с нами», - сказал он.
Зограб Мнацаканян отметил, что вторым важным направлением работы для них было формирование той атмосферы, которая необходима для достижения реального прогресса в процессе.
«Это касалось и снижения рисков эскалации, и атмосферы, которая способствует миру. Риторика, которая сформировалась в этот период, которую мы постоянно слышали – вовсе не способствует этой атмосфере», - сказал он.
Глава МИД отметил, что третье основное направление, которое было для Армении очень важным, это участие Арцаха в мирном процессе.
«Это чрезвычайно важно и отнюдь не является изменением формата. Это восстановление формата, поскольку 22 года назад произошло изменение формата. Нам необходимо восстановить этот формат. Это практическая задача, и мы очень ясно объяснили, почему это практично и необходимо, поскольку народ Арцаха во всех смыслах показал свою способность управлять, организовывать свою жизнь с социальной, экономической, политической, оборонной точки зрения, иметь избранную народом власть, участвовать в международных процессах. Мирный процесс касается непосредственно их и власти наделены мандатом со стороны народа путем демократических процессов. Их неучастие приводит к ситуации, когда чувство собственности к мирному процессу у них убавляется и возникает ситуация, когда мы не можем обеспечить серьезный и действительно эффективный прогресс в мирном процессе», - сказал Зограб Мнацаканян.