Չի լինելու երբևէ զիջում, չի լինելու երբևէ ԼՂ հակամարտության կարգավորման չբալանսավորված լուծում․ ՀՀ ԱԳ նախարար
01/08/2020 11:06
Այն, ինչ մենք լսում ենք Բաքվից, շատ տպավորիչ չէ, որովհետև կարծում եմ, որ հուլիսի 12-ից հետո առավել քան հստակ ի ցույց դրվեց, որ սպառնալիքի լեզուն, սպառնալիքի մեթոդը թե՛ հռետորաբանության մեջ, թե՛ գործողությունների մեջ Հայաստանի և Արցախի վրա չեն ազդում, «Հեռանկար» հաղորդման ժամանակ ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը։
«Սա մերժված է բոլոր առումներով, և նման հռետորաբանությունը պատիվ չի բերում մեր ամբողջ տարածաշրջանին. սա հռետորաբանություն է, որն ավելի սազական է «թաղային հաշիվ» մաքրելու ինչ-որ մի գործընթացի: Սա անընդունելի է և ապակառուցողական:
Սպառնալիքի լեզուն չի ազդում, չի աշխատում. դա առավել քան հստակորեն մերժված է: Սա եղել է մեր դիրքորոշումն անցած երկու տարվա ընթացքում, առավել քան հստակ, շարունակական արտահայտվել է քաղաքական դաշտում, դիվանագիտական դաշտում և արտահայտվել է հուլիսի 12-ից սկսած», - նշել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Մնացականյանը շեշտել է՝ չի լինելու երբևէ զիջում, չի լինելու երբևէ այս կարգավորման չբալանսավորված լուծում։
«Եվ այդ առումով է, երբ մենք խոսում էինք, արտահայտվում էինք շատ պարզ երկու բառով՝ ստատուս և անվտանգություն։ Եվ այդ երկու բառն իրենց մեջ պարունակում են բավական մեծ բովանդակություն՝ սուբստանցիա։ Քանի որ ստատուսը վերաբերում է Արցախի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչմանը, ազատ կամարտահայտման գործառույթի իրականացմանը՝ առանց սահմանափակումների և իրավական ուժ ունեցող արդյունքով։ Դրանք վերաբերում են անվտանգության այնպիսի համակարգի, որը չի խախտում, չի ստեղծում վտանգներ Արցախի համապարփակ անվտանգության համար, որի համար Հայաստանն այսօր շարունակում է մնալ միակ երաշխավորը։ Այս երկուսն ունեն այդ խորքային, բովանդակային նաև մանրամասները, որոնց մասին մենք երկու տարի հետևողականորեն խոսել ենք և լսել ենք մյուս կողմին, թե ինչպես են նրանք ընկալում և ինչպես են պատրաստ մեզ հետ աշխատել այդ առումով», - ասել է նա։
Մնացականյանը նշել է, որ աշխատանքի երկրորդ ամենակարևոր ուղղությունն իրենց համար եղել է այն միջավայրի ձևավորումը, որն անհրաժեշտ է բանակցային գործընթացում իրական առաջընթացի հասնելու համար:
«Դա վերաբերել է թե՛ էսկալացիայի ռիսկերի նվազեցմանը, թե՛ միջավայրին, որը նպաստում է խաղաղությանը։ Այն հռետորաբանությունը, որը ձևավորվել է այս շրջանում, որը մենք շարունակաբար լսել ենք, բնավ, չի նպաստում այդ միջավայրին», - ասել է նա։
ԱԳ նախարարը նշել է՝ երրորդ հիմնական ուղղությունը, որը Հայաստանի համար եղել է շատ էական, Արցախի մասնակցությունն է, ներգրավումը խաղաղ գործընթացի մեջ։
«Մի գործառույթ, որը չափազանց էական է: Դա բնավ ձևաչափի փոփոխություն չէ. դա ձևաչափի վերականգնում է, որովհետև 22 տարի առաջ եղել է ձևաչափի ձևափոխում: Մեզ անհրաժեշտ է վերականգնել այդ ձևաչափը: Սա պրակտիկ խնդիր է, և մենք շատ պարզ բացատրել ենք, թե ինչու է դա պրակտիկ և անհրաժեշտ, որովհետև Արցախի ժողովուրդը բոլոր առումներով ի ցույց է դրել իր կարողությունը՝ կառավարելու, իր կյանքը կազմակերպելու սոցիալական, տնտեսական, քաղաքական, պաշտպանական տեսանկյունից, ունենալու իր կողմից ընտրված իշխանություններ, մասնակցելու միջազգային գործընթացներում: Բոլոր առումներով մի միավոր է, որին անմիջապես վերաբերում է խաղաղ գործընթացը, և իրենց իշխանություններն իրենց ժողովրդի կողմից օժտված են մանդատով՝ ժողովրդավարական գործընթացի միջոցով։ Իրենց չմասնակցելը բերում է մի իրավիճակի, երբ իրենց մոտ նվազում է խաղաղ գործընթացի հանդեպ սեփականության զգացումը, և ստեղծում է մի իրավիճակ, երբ մենք չենք կարողանալու ապահովել լուրջ և իրական արդյունավետ առաջընթաց խաղաղ գործընթացում», - ասել է նա։

Armenia’s FM: There will be no concession, no unbalanced resolution to Karabakh conflict
Baku’s statements are not so impressive with the developments after July 12 having showed that language of threat, the method of threats both in rhetoric and in action do not work with Armenia, Armenia’s FM Zohrab Mnatsakanyan said at a TV program.
“It is denied in all respects, such rhetoric does not bring honor to the whole region. It is unacceptable and unconstructive,” the minister said.
Mnatsakanyan stressed that throughout the two years Armenia both in political and diplomatic arenas clearly and consistently was stressing that it denies the language of threats.
The minister stressed that there will be no concession, no unbalanced resolution.
“This is when we say and utter two simple words – status and security. These two words contain the substance because the status refers to the recognition of Artsakh’s right to self-determination, implementation of the function of free expression of will without any restrictions and with legal result,” the minister said, adding that they relate to such security system which does not violate, does not create dangers for Artsakh’s comprehensive security of the sole guarantor of which is Armenia.
Mnatsakanyan said the second most important direction is the formation of atmosphere necessary for the real progress in peace process.
“It referred both to the reduction of escalation risks and peace-promoting atmosphere. The rhetoric formed in the region and which we keep listening does not promote the creation of such atmosphere,” he said.
The third direction the minister said is Artsakh’s participation in the process, its involvement in the peace talks, which he said is very essential for Armenia.
“It is not change of the format but restoration of the format as the change of the format took place 22 years ago. We have clearly explained why it is practical and necessary,” he said, explaining that people of Artsakh have shown in all respects their ability to govern, organize their social, economic, political, defense life, have elected authorities, participate in international processes.
“It is a separate unit to which these peace processes directly relate to and their authorities received the mandate of their people and their non-participation results in a situation when the feeling that they are the owners of the process decreases among them and a situation is being created when we will not be able to ensure serious and really effective progress in the peace process,” he said.