Տպավորություն եմ ստանում, որ Հայաստանում ինչ-որ օտար ուժեր ձայնարկում են՝ «Մենք ենք տերը ձեր երկրի». Ավետիք Իշխանյան
03/08/2020 17:08
Իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«Պարզվում է, Հայոց պատմության դասագրքերում, «Հայկական լեռնաշխարհի» փոխարեն, կիրառված են «Կովկաս և Արևելյան Անատոլիա» բառերը։ Դասագրքերի քարտեզներից հանվել է «Հայաստան» բառը , պատմական այն դարերում, երբ Հայաստանը չի եղել, որպես պետական միավոր։ Հիշում եմ, թե ինչպիսի հպարտությամբ էի նայում Վենետիկի դոժերի պալատի հսկայական պատի քարտեզը, ուր ողջ Մեծ Հայքի տարածքը, մեծ տառերով, ներկայացված է, որպես ՀԱՅԱՍՏԱՆ։
Ի դեպ, վենետիկյան հարապետության տարիներին( 7-18 դարեր), Հայաստանը շատ կարճ ժամանակաշրջանում է ունեցել անկախ պետություն։ Խորհուրդ կտամ նոր դասագրքերի հեղինակներին դիմել Վենետիկի իշխանություններին, «շտկելու պատմական կեղծիքը»։ Բազմաթիվ նման այլ «առաջադեմ նորամուծություններ» ևս առկա են դասագրքերում։ Այսպիսի իրավիճակ կերազեին թուրք-ադրբեջանական կեղծարար պատմաբանները։
Հետաքրքրական է, որ պատմությունը տարբեր երկրներ, կեղծում են, իրենց կարծիքով, հանուն պետական-ազգային շահերի, «հնացնում, հերոսացնում» իրենց ժողովրդին և այն պետության կողմից խրախուսվող, պետական քաղաքականություն է։ Ի՞նչ ասես, որ Հայաստանում, նույնպես պատմությունը կեղծվում է, նույնպես պետության կողմից խրախուսվելով, բայց հակառակ միտումով՝ մոռանալ տալով մեր իրական անցյալը և դառնալ ողորմելի։ Տպավորություն եմ ստանում, որ Հայաստանում ինչ-որ օտար ուժեր ձայնարկում են՝ «Մենք ենք տերը ձեր երկրի»։

У меня создается впечатление, что в Армении какие-то чужие силы кричат «Мы хозяева вашей страны» – Аветик Ишханян
03/08/2020 18:35
Правозащитник Аветик Ишханян опубликовал пост на своей странице в Facebook.
«Выясняется, что в учебниках «История Армении» вместо выражения «Армянское нагорье» используются слова «Кавказ и Восточная Анатолия». Из карт учебников изъяли слово «Айастан» в тех веках истории, когда Армения не существовала как государственная единица. Я помню, с какой гордостью мы смотрели карту на огромной стене во Дворце дожей в Венеции, где вся территория Мец Айка представлена большими буквами как АЙАСТАН.
Кстати, в годы Венецианской республики (7-18 века), Армения была очень короткое время независимым государством. Советую авторам новых учебников обратиться к властям Венеции с тем, чтобы «исправили историческую фальсификацию». В учебниках есть также многочисленные подобные нововведения. Турецко-азербайджанские фальсификаторы мечтали бы о такой ситуации.
Интересно, что разные страны фальсифицируют историю, по их мнению, ради государственных и национальных интересов, превращают в «древний и героический» свой народ, что является поощряемой государством государственной политикой. Что сказать, если в Армении также фальсифицируется история, также поощряется со стороны государства, но с противоположной тенденцией – предавая забвению истинное прошлое и становясь жалкой. У меня создается впечатление, что в Армении какие-то чужие силы кричат «Мы хозяева вашей страны».