Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանը միջնորդեց դադարեցնել տուժողների դատավարական կարգավիճակն ու նրանց հարցաքննել որպես վկա
04/08/2020 18:20
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը միջնորդեց դադարեցնել սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործով տուժող և նրանց իրավահաջորդ անձանց դատավարական կարգավիճակը և նրանց հարցաքննել վկայի կարգավիճակով։
Նա նշեց, որ տարբեր աստիճանի ծանրության մարմնական վնասվածք ստացած դատակոչված 102 անձինք տուժող են ճանաչվել 2008 թ․ մարտի 1-2 դեպքերի վերաբերյալ հարուցված մայր գործի շրջանակներում, իսկ 2018-ին դրանից անջատվել է մի գործ, որի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել 300․1 հոդվածով։
Այսպիսով, սույն գործով միակ տուժողը սահմանադրական կարգն է, իսկ դրա տապալման հետևանքները հավասարապես վերաբերում են ՀՀ բոլոր քաղաքացիներին։ Իսկ Քոչարյանին մեղսագրվող մյուս արարքի (կաշառք ստանալը) հետ այդ անձինք ընդհանրապես կապ չունեն։
Ալումյանը ներկայացրեց դատարանին 102 հոգանոց ցուցակ՝ խնդրելով այդտեղ նշված անձանց հարցաքննել վկայի կարգավիճակով։
Իր հերթին պաշտպան Արամ Վարդևանյանն ընդգծեց, որ 300.1 հոդվածով տուժող ուղղակի չի կարող լինել։
Աշխատանքային օրվա ավարտով պայմանավորված այսօրվա դատական նիստը հետաձգվեց․ հաջորդը կլինի օգոստոսի 11-ին՝ ժամը 13։00-ին։

Адвокат Роберта Кочаряна ходатайствовал изменить статус потерпевших и допросить их в качестве свидетелей
04/08/2020 18:48
Адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна  Айк Алумян сегодня представил ходатайство об изменении статуса потерпевших и их правопреемников по делу о предполагаемом свержении конституционного строя и их вызове на допросе в качестве свидетелей.
Он отметил, что 102 лица, получившие телесные повреждения различной степени признаны потерпевшими в рамках возбужденного уголовного дела о событиях 1-2 марта 2008 года, а в 2018 году от этого уголовного дела выделено отдельное производство, в рамках которого предъявлено обвинение по статье 300.1.
Таким образом, единственным потерпевшим по этому делу является конституционный строй, и последствия свержения этого стоя касаются в равной степени всех граждан Армении. А эти лица не имеют вообще никакого отношения к инкриминируемому Роберту Кочаряну другому деянию (получение взятки).
Айк Алумян представил суду список из 102 лиц, попросив допросить указанных лиц в качестве свидетелей.