«Ժողովուրդ». ՀՀ նախագահը առաջադրել է ՍԴ դատավորի 5 թեկնածություն, որից մերժվել է 4-ը
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Սահմանադրական դատարանի շուրջ ուշագրավ իրավիճակ է ստեղծվել: Բանն այն է, որ երեկ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը, ի վերջո, Արթուր Վաղարշյանին առաջադրեց որպես Սահմանադրական դատավորի թեկնածու: Իսկ ավելի վաղ Դատավորների ընդհանուր ժողովը ՍԴ դատավորի թեկնածու էր ընտրել Վճռաբեկ դատարանի նախագահ Երվանդ Խունդկարյանին, իսկ Կառավարությունը՝ իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վահրամ Ավետիսյանին:
Եվ այս առումով հետաքրքիր իրավիճակ է ստեղծվել, քանի որ Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության անդամների մի մասը, որոնք գտնվում են Վահե Գրիգորյանի ազդեցության տակ, դեմ են Կառավարության ու Դատավորների ընդհանուր ժողովի թեկնածուներին, և «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ նրանց մի մասը դեմ է նաև Արթուր Վաղարշյանին, որը մեկ անգամ արդեն առաջադրված և հենց «Իմ քայլ»-ի կողմից մերժված է եղել:
Վերջինիս ընտրությունը տապալվել էր 2019 թվականի մայիսի 29-ին պատգամավորների 30 «կողմ» և 53 «դեմ» ձայներով: Իսկ մինչ այդ Ազգային ժողովը չէր հաստատել նաև նախագահի ներկայացրած նախորդ երեք թեկնածուներին՝ Գոռ Հովհաննիսյանին, Վահե Գրիգորյանին և էմիլ Բաբայանիև (ավելի ուշ՝ ևս մեկ անգամ առաջադրումից հետո Գրիգորյանն ընտրվել էր):
Ստացվում է՝ 2018թ. ապրիլի 9-ին իր պաշտոնը ստանձնելու օրվանից մինչև մայիսի 30-ը հանրապետության նախագահն Ազգային ժողովին է ներկայացրել Սահմանադրական դատարանի դատավորի 5 թեկնածություն, և Ազգային ժողովը մերժել է հանրապետության նախագահի ներկայացրած թեկնածուներից 4-ին:
Այսպիսով՝ այսօր մի իրավիճակ ունենք, երբ իշխող «Իմ քայլը» խմբակցության մի մասը դեմ է նրանց: Խոսք պատգամավորների այն թևի մասին է, որը գտնվում է Սահմանադրական դատարանի դատավոր Վահե Գրիգորյանի ազդեցության տակ և հենց նրա լոբբինգով շարժվելով էլ՝ դեմ են արտահայտվում հատկապես Վահրամ Ավետիսյանին»։

«Жоховурд»: Президент Армении выдвинул 5 кандидатов в судьи КС, из которых 4 были отклонены парламентом
Газета «Жоховурд» пишет, что вокруг Конституционного суда создалась довольно интересная ситуация. Дело в том, что вчера президент Армен Саркисян, наконец, выдвинул кандидатуру Артура Вагаршяна в судьи Конституционного суда. А ранее Общий совет судей избрал председателя Кассационного суда Ерванда Хундкаряна кандидатом в судьи Конституционного суда, правительство выдвинуло на эту должность кандидатуру доктора юридических наук, профессора Ваграма Аветисяна.
«В данном контексте создалась примечательная ситуация, поскольку часть членов фракции «Мой шаг», которые находятся под влиянием Ваге Григоряна, выступают против кандидатов, выдвинутых правительством и Общим собранием судей. По сведениям издания, часть депутатов также против Артура Вагаршяна, кандидатура которого уже выдвигалась один раз и была отклонена фракцией «Мой шаг».
Его выборы были провалены 29 мая 2019 года соотношением голосов депутатов 30 «за» и 53 «против». А до этого Национальное Собрание не утвердило также кандидатуры трех представленных ранее кандидатов – Гора Ованнисяна, Ваге Григоряна и Эмиля Бабаяна (позже, после выдвижения во второй раз Ваге Григорян был избран).
То есть, получается, что с момента вступления в должность 9 апреля 2018 года и до 30 мая президент республики представил парламенту 5 кандидатов, а Национальное Собрание отклонило 4-х из предложенных президентом кандидатов.
Таким образом, сегодня создалась ситуация, когда часть депутатов правящей фракции «Мой шаг» выступает против выдвинутых кандидатов. Речь идет о том крыле депутатов, которые находятся под влиянием судьи Конституционного суда Ваге Григоряна и в результате его лоббинга выступают особенно против Ваграма Аветисяна», - пишет газета.