Կառավարությունը կրկին գումար հատկացրեց Տավուշին. Չինարիում ավերված տունը զրոյից կկառուցվի, Ներքին Կարմիրաղբյուրի ավերված տան տեղն էլ պուրակ կհիմնեն
06/08/2020 11:40
Կառավարության այսօրվա նիստին որոշում կայացվեց գումար հատկացնել Տավուշի մարզպետարանին:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանն ասաց, թե հրետակոծությունից տուժած սահմանամերձ գյուղերի վնասը վերականգնելու համար, նախնական գնահատականով, անհրաժեշտ է 302 միլիոն 618 հազար դրամ, որից 25 միլիոն դրամը ՀՀ կառավարությունը նախորդ նիստերից մեկի ժամանակ արդեն իսկ տրամադրել է:
Նա ասաց, որ նախատեսված 277 միլիոն 618 հազար դրամ գումարն ուղղվելու է վերականգնողական աշխատանքներին:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, թե որոշումը կարևոր է:
«Հուլիսյան դեպքերից հետո մենք պիտի աջակցենք սահմանապահ գյուղերին, ես ուզում եմ ասել, որ որոշակի ազդակներ են ստացվում, թե շինարարական աշխատանքները բավարար արագությամբ չեն ընթանում, մի քիչ մենք ենք դանդաղում, մի քիչ բնակիչներն են ավելի արագ ուզում տեսնել աշխատանքները», - ասաց նա:
Վարչապետը նշեց, որ Չինարի գյուղի այն բնակելի տունը, որն ավերվել է, այդ տունը զրոյից կվերականգնեն, իսկ Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղում ավերված տներից մեկի տեղը պուրակ կհիմնեն, քանի որ այնտեղ մարդ չի ապրում:
«Մենք կգնենք այդ տարածքը սեփականատիրոջից ու այն կնվիրենք գյուղին», - ասաց ՀՀ վարչապետը:
Սուրեն Պապիկյանն ասաց, որ երկու օր առաջ եղել է սահմանապահ գյուղերում ու աշխատանքներն արագ տեմպերով են ընթանում:

Armenia’s government to allocate over 302 million AMD to Tavush governor’s office to restore bordering villages
At the cabinet sitting today the government decided to allocate funds to Tavush governor’s office.
Territorial Administration and Infrastructures Minister Suren Papikyan said according to preliminary calculations 302,618,000 million AMD is necessary for restoring the damage to the bordering villages after shelling. The 25 million has already been provided at the previous cabinet sitting.
He said the sum will be addressed to restoration works.
Prime Minister stressed that after July developments the government must support the bordering villages.
He stressed that the house in Chinari which was ruined will be restored and instead of the one ruined in Nerkin Karmiraghbyur a park will be established as no one lives there.