ՀՀ Կառավարությունը չի կատարել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի պահանջը. Գագիկ Խաչատրյանը բուժում չի ստացել. Փաստաբանական թիմ
Օգոստոսի 5-ին լրացել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) վճռի կատարման 15-օրյա ժամկետը, որով ՄԻԵԴ-ը պահանջել էր ՀՀ Կառավարությունից ապահովել ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի անհապաղ բուժումը քաղաքացիական հիվանդանոցում։ Ըստ երևույթին, ս.թ. հուլիսի 21-ից ի վեր ՀՀ կառավարությունը ողջամիտ որևէ քայլ չի ձեռնարկել ՀՀ քաղաքացու կյանքի և առողջության համար ակնհայտ վտանգների առկայության պարագայում համարժեք բուժում ապահովելու համար։
«ՀՀ պատմության մեջ աննախադեպ է Եվրոպական դատարանի որոշումը չկատարելը: Նման վարքագիծը անընդունելի է իրավական և ժողովրդավարական պետության համար: Ընդ որում, պետք է նշել, որ կառավարությունն, ի պատասխան տարբեր հարցումների, մշտապես նշում է, թե իբրև նախքան ՄԻԵԴ որոշումն էլ, դրանից հետո էլ ապահովել և ապահովում է Գագիկ Խաչատրյանի առողջության պահպանման և համարժեք բուժում ստանալու իրավունքը: Սակայն ակնհայտ է, որ նշվածը չի համապատասխանում իրականությանը, հակառակ դեպքում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը նման որոշում չէր կայացնի: Ու եթե կառավարությունը շարունակի պնդել, թե կատարել է ՄԻԵԴ որոշումը, այդ դեպքում պետք է գոնե հետևյալ հարցին պատասխանի. արդյոք Գագիկ Խաչատրյանի առողջության պահպանման և բուժման առումով որևէ բան փոխվել է նախքան այդ որոշումը և դրանից հետո: Ցավով պիտի փաստեմ, որ ոչինչ էլ չի փոխվել», - ասել է փաստաբան Երեմ Սարգսյանը:
Խաչատրյանների փաստաբանական խումբը ամիսներ շարունակ արձանագրում է, որ 64-ամյա Գագիկ Խաչատրյանը, ով ապօրինի կարգով կալանքի տակ է արդեն 11 ամիս, ողնաշարի ստենոզի անհապաղ վիրահատական բուժման կարիք ունի, որի չկատարումը և կատարման հապաղումը լուրջ և անդառնալի վտանգներ է պարունակում նրա հետագա առողջության և կյանքի համար:
Հատկանշական է, որ Գագիկ Խաչատրյանի վերաբերյալ ս.թ. հուլիսի 21-ին միջանկյալ միջոց կիրառելուց զատ, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը նրա վերաբերյալ գործը ընդունել է վարույթ առաջնահերթության կարգով՝ ՄԻԵԴ կանոնակարգի 41 հոդվածի համաձայն։ ՄԻԵԴ-ը առաջնահերթություն շնորհում է երկու հիմքով. եթե գործը բարձրացնում է Եվրոպական կոնվենցիայով սահմանված որևէ իրավունքի կոպիտ և լրջագույն խախտման հարց, կամ եթե գանգատում ներկայացված հարցը բարձրացնում է համակարգային բնույթի խնդիր տվյալ երկրի ներսում, որը պահանջում է շուտափույթ լուծում։ Գագիկ Խաչատրյանի դեպքում առաջնահերթությունը տրվել է՝ առողջական ծանր վիճակի և իշխանությունների անգործության փաստերից ելնելով։
Որպես կանոն, եթե առաջնահերթությունը տրվում է առողջական վիճակից ելնելով, նշանակում է՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը համոզվել է, որ անձը ենթարկվում է անմարդկային վերաբերմունքի։ Տվյալ դեպքում դա պայմանավորված է անհրաժեշտ բժշկական խնամքի ու բուժման հնարավորության սահմանափակմամբ և ապօրինի կարգով կալանքի տակ պահելով։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանը, ով չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը, ըստ գործում առկա ապացույցների, երբևէ փորձ չի կատարել թաքնվելու քննությունից կամ խոչընդոտելու քննության ընթացքը։ 2019թ.-ին գտնվելով Գերմանիայի Դաշնությունում՝ քննիչի առաջին իսկ հեռախոսային կանչով ընդհատել է հետվիրահատական պարտադիր բուժումը և վերադարձել ՀՀ ու ներկայացել վարույթն իրականացնող մարմնին, որպեսզի հնարավորություն տա իր ներկայությամբ ամբողջական և օբյեկտիվ քննություն կատարել։

Правительство Армении не выполнило требование ЕСПЧ: Гагик Хачатрян не получил необходимое лечение – команда адвокатов
5 августа истек 15-дневный срок выполнения постановления Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ), в котором ЕСПЧ требовал от правительства Армении обеспечить немедленное лечение в гражданской больнице бывшему министру финансов Армении Гагику Хачатряну. По сути, после 21 июля этого года правительство Армении не предприняло какого-либо шага для обеспечения соответствующего лечения в условиях наличия очевидных угроз жизни и здоровью гражданина Армении.
«Невыполнение решения ЕСПЧ – беспрецедентное явление в истории Армении. Подобное поведение недопустимо для правового и демократического государства. Причем, следует отметить, что правительство в ответ на различные запросы, постоянно отмечает, что якобы и до решения ЕСПЧ и после него обеспечивало и обеспечивает право Гагика Хачатряна на здоровье и адекватное лечения. Однако очевидно, что указанное не соответствует действительности, в противном случае ЕСПЧ не принял бы такого решения. Если правительство продолжит утверждать, что выполнило решение ЕСПЧ, то хотя бы должно ответить на следующий вопрос: изменилось ли что-то в плане условий охраны здоровья и лечения Гагика Хачатряна до этого решения и после него. К сожалению, должен констатировать, что ничего не изменилось», - написал адвокат Ерем Саркисян.
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) 21 июля опубликовал решение, удовлетворив заявление бывшего министра финансов Армении Гагика Хачатряна. ЕСПЧ потребовал от правительства Армении обеспечить соответствующее состоянию Гагика Хачатряна немедленное лечение в гражданской больнице, включая со стороны зарубежных врачей.
Адвокаты семьи Хачатрян на протяжении месяцев заявляли о том, что 64-летний Гагик Хачатрян, который уже 11 месяцев незаконно находится под стражей, нуждается в немедленном оперативном лечении стеноза позвоночного канала, невыполнение или промедление выполнения которого содержит серьезные и необратимые угрозы для его дальнейшей жизни и здоровья.
Команда адвокатов Хачатряна неоднократно озвучивала этот вопрос во всех инстанциях и правовых органах Армении, в том числе – в следственном органе, прокуратуре и судах Армении, однако последние последовательно игнорировали и игнорируют эти предупреждения, лишая Гагика Хачатряна его основных гуманитарных прав – получить надлежащее лечение.
Напомним, Гагик Хачатрян обвиняется за предполагаемое злоупотребление служебным положением и растрату имущества, допущенные во время деятельности на государственном посту в период 2008-2014гг.