Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը հետաձգվեց մինչև սեպտեմբերի 8-ը․ Յուրի Խաչատուրովի պաշտպանը չի կարողացել ներկայանալ
11/08/2020 13:54
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, հետաձգեց այսօրվա նիստը, քանի որ ՊՆ Գլխավոր շտաբի նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը չի կարողացել ներկայանալ նիստին։
Պողոսյանը դատարանին գրավոր դիմում էր ներկայացրել առ այն, որ հանկարծակի առաջացած խնդիրների պատճառով չի կարող ներկա լինել այսօրվա դատական նիստին։
Հիշեցնենք, որ Միհրան Պողոսյանը պատրաստվում էր բացարկի միջնորդություն ներկայացնել նախագահող դատավոր Աննա Դանիբեկյանին։
Դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը խնդրեց անհարկի ճանաչել պաշտպանի բացակայությունը։ Նրա գնահատմամբ, սա ընդհամենը պատրվակ է նիստերը ձգձգելու համար։
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանը նկատեց, որ ճիշտ կլինի Միհրան Պողոսյանի բացակայության պատճառները ներկայացնի հենց ինքը և դրանց հետ կապված քննարկումը տեղի ունենա նրա ներկայությամբ։
Բացի այդ, փաստաբան Վարդգես Գևորգյանը դադարեցրել է  նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի պաշտպանի լիազորությունները, իսկ մյուս պաշտպանը՝ Էրիկ Ալեկսանյանը օգոստոսի 12-ից մինչև սեպտեմբերի 1-ը ներառյալ  լինելու է ամենամյա արձակուրդում։
Արձակուրդ մեկնելու մասին տեղեկությունը վրդովեց մեղադրող դատախազներին և տուժող կողմի ներկայացուցիչներին։ Սակայն դրան ի պատասխան, պաշտպան Վարդևանյանը հիշեցրեց, որ ոչ մեկ չէր դժգոհում այն ժամանակ, երբ նախագահող դատավորը նախորդ տարի դեկտեմբերի սկզբից որոշեց գնալ ամենամյա արձակուրդ, ինչի պատճառով մի քանի դատական նիստ չկայացավ։
Իր հերթին պաշտպան Հայկ Ալումյանը հիշեցրեց, որ գարնանը մոտ մեկուկես ամիս դատական նիստ չի հրավիրվել, և դրա պատճառների մասին դատավորի աշխատակազմից ոչ մի տեղեկություն չեն հայտնել։
Հաշվի առնելով Միհրան Պողոսյանի բացակայությունը և Էրիկ Ալեքսանյանի արձակուրդ մեկնելու հանգամանքները` դատարանը նիստը հետաձգեց մինչև սեպտեմբերի 8-ը, ժամը 13։00։

Суд по делу Роберта Кочаряна и других отложен до 8 сентября
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян отложил слушания по делу о предполагаемом свержении конституционного строя, поскольку адвокат Юрия Хачатурова Мигран Погосян не смог сегодня явится на заседание.
Адвокат представил заявление, что из-за возникших срочных проблем, не может присутствовать на сегодняшнем заседании.
Напомним, Мигран Погосян собирался представить ходатайство об отводе судьи Анны Данибекян.
Прокурор Геворк Багдасарян попросил посчитать отсутствие адвоката неуважительным. По его оценке, это всего лишь повод для затягивания заседаний.
Адвокат второго президента Роберта Кочаряна Арам Вардеванян отметил, что правильнее, чтобы Мигран Погосян сам представил причины своего отсутствия, и обсуждение этого вопроса проходило его в присутствии.
Кроме того, адвокат Вардгес Геворкян прекратил полномочия защитника бывшего вице-премьера Армена Геворкяна, а от другого адвоката Армена Геворкяна, Эрика Алексаняна, получено сообщение о том, что он с 12 августа по 1 сентября включительно будет находиться в отпуске.
Сообщение об отпуске возмутило представляющего обвинение прокурора и представителей потерпевшей стороны. Однако в ответ адвокат Роберта Кочаряна Арам Вардеванян напомнил, что никто не жаловался тогда, когда судья Данибекян в начале декабря прошлого года решила отправиться в отпуск, из-за чего не состоялось ряд заседаний.
Адвокат Айк Алумян в свою очередь обратил внимание на то обстоятельство, что весной на протяжении 1,5 месяцев судебные заседания не созывались, а о причинах из аппарата судьи никаких сведений не сообщалось.
Учитывая отсутствие Миграна Погосяна и обстоятельство ухода в отпуск Эрика Алексаняна, суд перенес заседание на 8 сентября, в 13:00.