«ՀՀ միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեն հաստատում է, որ Ամուլսարում ուրանի խնդիր չկա». «Լիդիան Արմենիա»
14/08/2020 16:28
«Լիդիան Արմենիան» հաղորդագրություն է տարածել՝ անդրադառնալով Ամուլսարում ուրանի վտանգի հետ կապված քննարկումներին.
«Տևական ժամանակ է Ամուլսարի շուրջ միտումնավոր կեղծիքի տարածման վրա մասնագիտացած որոշ շրջանակներ, այլ անհեթեթություններին ավելացրել էին այն թեզը, թե իբրև Ամուլսարի հանքավայրում ուրանի հետ կապված վտանգ կա՝ հղում անելով խորհրդային տարիներին (1952-54թթ.) արված «Գրոմովյան» հետազոտությանը:
Ս.թ. օգոստոսի 14-ին Միջուկային անվտանգության կարգավորման պետական կոմիտեն, հիմնվելով «Գրոմովյան» հաշվետվության, Ամուլսարի ծրագրի ՇՄԱԳ հաշվետվության, շուրջ 50 000 հորատանմուշների, ինչպես նաև առավել հետաքրքրություն ներկայացնող փորձանմուշների կրկնակի ստուգողական ուսումնասիրության լաբորատոր արդյունքների և դաշտային չափումների վրա, Շրջակա միջավայրի նախարարությանն է տրամադրել ստուգողական հետազոտության արդյունքերը (պատճենը` «Լիդիան Արմենիային»):
Արդյունքները ապացուցում են «Լիդիանի» իրավացիությունը նաև այս հարցում։ Մասնավորապես ըստ հետազոտության արդյունքների`
- «Գրոմովյան» հաշվետվության մեջ նշված տարածքը դուրս է Ամուլսարի հանքավայրի տարածքից,
- «Լիդիան Արմենիայի» կողմից իրականացված հետազոտական աշխատանքները բավարար են ՇՄԱԳ և ԲՍԱԳ փաստաթղթերի կազմման համար,
- ՇՄԱԳ և ԲՍԱԳ փաստաթղթերի համապատասխան բաժինները բավարարում են ՀՀ Ճառագայթային անվտանգության նորմերին և կանոններին, ինչպես նաև Ատոմային Էներգիայի Միջազգային Գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) անվտանգության ստանդարտների պահանջներին,
- Ճառագայթային անվտանգության մասով ՇՄԱԳ և ԲՍԱԳ փաստաթղթերի վերանայման անհրաժեշտություն չկա։
«Լիդիանը» բազմիցս ապացույցներ էր ներկայացրել առ այն, որ ուրանի վտանգի մասին պնդումները հերթական կեղծիքն են, և, որ Ամուլսարի Շրջակա միջավայրի ազդեցության գնահատումը ապացուցում է, որ բոլոր հետազոտությունները արվել են պատշաճ, ո՛չ ճառագայթման, ո՛չ ուրանի վտանգ Ամուլսարում չկա:
Այսպիսով, հույս ունենք, որ Ամուլսարի շուրջ այս հերթական կեղծիքի էջը կարելի է համարել փակված՝ անառարկելի գիտական հիմնավորմամբ», - ասված է հաղորդագրության մեջ:

Комитет по регулированию ядерной безопасности подтверждает, что на территории Амулсарского рудника нет урана – Lydian Armenia
Компания «Lydian Armenia» распространила сообщение, обратившись к обсуждениям о наличии урана на Амулсарском руднике.
«Уже длительное время определенные круги, специализирующиеся на распространении умышленной лжи вокруг Амулсара добавили к другим нелепостям тот тезис, что якобы на Амулсарском руднике есть связанная с ураном угроза, ссылаясь на сделанное в советские годы (1952-54 гг.) «Громовское» исследование», - говорится в сообщении компании.
Согласно источнику, государственный комитет по регулированию ядерной безопасности, основываясь на «Громовском» отчете, отчете ОВОС по Амулсарской программе, лабораторных исследованиях 50 000 образцов скважин, полевых замеров, предоставил 14 августа этого года министерству окружающей среды Армении результаты проверочных исследований (копию – Lydian Armenia).
«Результаты, доказывают также правоту Lydian Armenia и в данном вопросе.
В частности, согласно результатам исследования:
- указанная в «Громовском» отчете территория находится за пределами Амулсарского рудника,
- проведенных Lydian Armenia исследовательских работ достаточно для составления документов ОВОС и ОВЭС.
- соответствующие разделы документов ОВОС и ОЭСВ удовлетворяют нормам и правилам радиационной безопасности, а также требованиям стандартов МАГАТЭ.
- необходимости в пересмотре документов ОВОС и ОЭСВ по части радиационной безопасности нет», - отмечается в сообщении.
Компания «Lydian Armenia» неоднократно представляла доказательства о том, что утверждения о существующей опасности урана – очередная ложь и что Оценка воздействия на окружающую среду доказывает, что все исследования были проведены надлежащим образом, в Амулсаре нет ни угрозы облучения, ни урана.