Չինաստանն առաջին անգամ փորձարկում է COVID-ի դեմ պատվաստանյութը
Չինաստանը հաստատել է մարդկանց վրա կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի կլինիկական փորձարկումները: Այն ստեղծվել է միջատների բջիջներից: Այդ մասին հաղորդել է «Սինհուա» գործակալությունը:
Դա, հավանաբար, կլինի երկրում նման պատվաստանյութի առաջին փորձարկումը:
Ընդ որում, կենդանիների վրա փորձարկումների արդյունքները, որոնք հրապարակվել են «Nature» ամսագրում, ցույց են տվել, որ պատվաստանյութը կարող է առաջացնել իմունային պատասխան SARS-CoV-2 վարակի դեմ մկների, նապաստակների և ոչ մարդկային պրիմատների մոտ՝ միայն մեկ ներարկումից 7 կամ 14 օրվա ընթացքում, առանց ակնհայտ կողմնակի ազդեցությունների:

Китай впервые испытает вакцину от COVID из насекомых
Китай одобрил клинические испытания на людях вакцины от коронавируса, которая изготовлена с использованием клеток насекомых. Об этом сообщает агентство Синьхуа.
Как сообщается, это будет первое в стране испытание на людях вакцины от COVID-19, изготовленной из клеток насекомых.
При этом результаты испытаний на животных, опубликованные в журнале Nature, показали, что вакцина может вызывать иммунный ответ против инфекции SARS-CoV-2 у мышей, кроликов и нечеловеческих приматов уже через 7 или 14 дней после однократной инъекции без явных побочных эффектов.