Թրամփն անցկացրել է քաղաքացիություն ստանալու արարողություն
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն երեքշաբթի երեկոյան մասնակցել է ԱՄՆ նոր քաղաքացիների՝ քաղաքացիություն ստանալու արարարողությանը, որը կայացել է Սպիտակ տանը՝ Հանրապետական կուսակցության ազգային նախընտրական համագումարի շրջանակում:
Քաղաքացիության ընդունման այդ հանդիսավոր արարողութունը, որը նախօրոք չէր ծանուցվել ո՛չ ԱՄՆ-ի վարչակազմի, ո՛չ էլ Հանրապետական կուսակցության Ազգային կոմիտեի կողմից, անցկացրել է ներքին անվտանգության նախարարի պաշտոնակատար Չեդ Վուլֆը:
Թրամփը նույն օրն ավելի վաղ հայտարարել էր Վուլֆի թեկնածությունը ներքին անվտանգության նախարարության ղեկավարի պաշտոնում առաջադրելու և այն Կոնգրեսի Սենատ հաստատման ուղարկելու մտադրության մասին: Տեղական ժամանակով ժամը 22;00-ից հետո Թրամփի ներկայությամբ ամերիկյան քաղաքացիություն է ստացել հինգ մարդ՝ Բոլիվիայից, Լիբանանից, Հնդկաստանից, Սուդանից և Գանայից, որոնք վերջին տարիներին մշտապես բնակվել են ԱՄՆ-ում:
Արարարողությունն ուղիղ եթերով հեռարձակել են ԱՄՆ-ի մի քանի հեռուստաալիքներ: Այն նաև ցուցադրել են համագումարի պաշտոնական ինտերնետ-կայքում: Թրամփը շնորհավորել է ԱՄՆ նորաթուխ քաղաքացիներին՝ ասելով, որ ուրախ է ողջունել «նոր անդամներին» «հիանալի ամերիկյան ընտանիքում»:
ԱՄՆ-ում նախագահի ընտրությունները կկայանան նոյեմբերի 3-ին: Թրամփի մրցակիցը կլինի Ջո Բայդեը, որը ներկայացնում է Դեմոկրատական կուսակցությունը:

Трамп провел церемонию получения гражданства
Президент США Дональд Трамп принял во вторник поздно вечером участие в церемонии натурализации новых американских граждан, состоявшейся в Белом доме в рамках национального предвыборного съезда Республиканской партии.
Эту торжественную процедуру приема в гражданство, которая заранее не анонсировалась ни администрацией США, ни Национальным комитетом Республиканской партии, провел и.о. министра внутренней безопасности Чед Вулф. Трамп ранее в тот же день объявил о намерении официально выдвинуть кандидатуру Вулфа на пост главы министерства внутренней безопасности и направить ее на утверждение в Сенат Конгресса США.
Американское гражданство в присутствии Трампа после 22 часов по местному (05:00 среды мск) получили пять человек: выходцы из Боливии, Ливана, Индии, Судана и Ганы, постоянно проживавшие в последние годы в США. Церемонию транслировали в прямом эфире некоторые новостные телеканалы США. Ее также показывали на официальном интернет-сайте съезда.
Трамп поздравил новоиспеченных граждан США, сказав, что рад приветствовать "новых членов" в "замечательной американской семье". "Для меня честь быть вашим президентом", - сказал Трамп, которого Республиканская партия в понедельник официально утвердила в качестве своего кандидата на нынешних выборах.
Очередные президентские выборы в США состоятся 3 ноября. Соперником Трампа на них будет являться Джозеф Байден, представляющий Демократическую партию США.