Կանադան և ԵՄ-ն դիմել են Լուկաշենկոյին
Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանսուա-Ֆիլիպ Շամպայնը և ԵՄ դիվանագետ Ժոսեպ Բորելը Բելառուսի առաջնորդին ազգային երկխոսության և երկրում ԵԱՀԿ քաղաքական միջնորդության ընդունման կոչ են արել՝ երկրում քաղաքական ճգնաժամի լուծման համար: Այս մասին ասված է քաղաքական գործիչների հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է չորեքշաբթի՝ օգոստոսի 26-ին, ԵՄ-ի կայքում:
«Որպես Բելառուսի ժողովրդի բարեկամներ և Բելառուսի Հանրապետության ինքնիշխանության և անկախության կողմնակիցներ, մենք աջակցում ենք քաղաքացիների ցանկությունը ժողովրդավարական փոփոխությունների», - հայտարարել են Շամպայնը և Բորելը:
Ըստ նրանց, Օտտավան և Բրյուսելը կշարունակեն աջակցել Բելառուսի ժողովրդին և կանեն ամեն ինչ, որպեսզի իրենց ձայնը լսվի և պաշտպանվեն իրենց իրավունքներից:
«Մենք բազմիցս և միանշանակ արտահայտել ենք մեր դիրքորոշումը՝ կապված օգոստոսի 9-ին Բելառուսում նախագահի ընտրությունների անցկացման և դրանց հետևանքների հետ: Նախագահի ընտրություններն ազատ և արդար չէին», - նշել են գերատեսչությունների ղեկավարները:
Բացի այդ, դիվանագետները հիշեցրել են, որ Բելառուսը միջազգային պարտավորություններ ունի, մասնավորապես, որպես ԵԱՀԿ մասնակից պետություն:

В Канаде и ЕС обратились к Лукашенко
Глава МИД Канады Франсуа-Филипп Шампань и глава дипломатии Евросоюза Жозеп Боррель призвали белорусского лидера к национальному диалогу и принятию посредничества ОБСЕ для разрешения политического кризиса в стране. Об этом говорится в заявлении политиков, опубликованном в среду, 26 августа, на сайте ЕС.
"Как друзья народа Беларуси и сторонники суверенитета и независимости Республики Беларусь, мы поддерживаем стремление граждан к демократическим переменам", - заявили Шампань и Боррель.
По их словам. Оттава и Брюссель будут и далее поддерживать народ Беларуси и делать все, чтобы его голоса были услышаны, а права - защищены.
"Мы многократно и недвусмысленно выразили нашу позицию относительно проведения президентских выборов 9 августа в Беларуси и их последствий. Президентские выборы не были ни свободными, ни справедливыми", - отметили главы ведомств.
Кроме того, дипломаты напомнили, что у Беларуси есть международные обязательства, в частности как государства-участника ОБСЕ.