Էրդողանը և Թրամփը քննարկել են Միջերկրածովյան խնդիրները
Թուրքիայի և ԱՄՆ-ի նախագահները՝ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը և Դոնալդ Թրամփը, հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են երկկողմ և տարածաշրջանային հարցերը, այդ թվում ՝ Միջերկրական ծովին առնչվող, հայտնում են Թուրքիայի նախագահի գրասենյակից:
Էրդողանը Թրամփին ասել է, որ Թուրքիան պատասխանատվություն չի կրում Արևելյան Միջերկրական ծովում առկա լարվածության համար և կողմնակից է երկխոսությանը՝ հակասությունները լուծելու համար, ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Անկարան իր հետազոտական Oruc Reis նավը ուղարկել է Արևելյան Միջերկրական ծովի վիճելի ջրերը, ինչը հանգեցրել է Թուրքիայի և Հունաստանի հարաբերությունների սրմանը: Աթենքն անօրինական է անվանել թուրքական նավի ժամանումը:

Эрдоган и Трамп обсудили вопросы Средиземноморья
Президенты Турции и США Реджеп Тайип Эрдоган и Дональд Трамп в ходе состоявшейся телефонной беседы обсудили двусторонние и региональные проблемы, в том числе Средиземноморье, сообщил офис турецкого президента.
Эрдоган сообщил Трампу, что Турция не несет ответственности за напряженность в Восточном Средиземноморье и выступает за диалог для решения противоречий, отмечается в сообщении.
Анкара направила свое исследовательское судно Oruc Reis в спорные воды Восточного Средиземноморья, что стало причиной обострения отношений между Турцией и Грецией. Афины назвали пребывание турецкого судна незаконным.
Турция и Греция резко расходятся во мнениях по поводу протяженности континентального шельфа в регионе, богатого углеводородным сырьем.