ԵԱՀԿ-ն միջնորդություն է առաջարկել Բելառուսում իրավիճակը կարգավորելու համար
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ալբանիայի վարչապետ Էդի Ռաման ուրբաթ առաջարկել է ԵԱՀԿ միջնորդական դերակատարումը՝ Բելառուսում իրավիճակը կարգավորելու համար:
«Ես առաջարկում եմ, որ ԵԱՀԿ-ն դառնա միջնորդ անհրաժեշտ երկխոսության համար, որպեսզի Բելառուսը դուրս գա այս իրավիճակից: Մենք բելառուսական կառավարության դրական արձագանքի մեծ հույս ունենք», - ասել է Ռաման ԵԱՀԿ Մշտական   խորհրդի հատուկ նիստում:
Նա ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ-ն չի պարտադրի, չի մասնակցի կամ չի խառնվի Բելառուսի ներքին գործերին: «Իրավիճակը պետք է կարգավորվի Մինսկում և Բելառուսի ժողովրդի կողմից՝ լիարժեք հարգելով նրանց ինքնիշխանությունը, անկախությունը և մարդու իրավունքները», - հավելել է նա:
Զանգվածային բողոքի գործողությունները սկսվել են Բելառուսում օգոստոսի 9-ին, նախագահի ընտրություններից հետո: Ըստ ԿԸՀ-ի՝ Լուկաշենկան վեցերորդ անգամ հաղթել է՝ ստանալով ձայների 80,1%-ը:

В ОБСЕ предложили посредничество по урегулированию ситуации в Белоруссии
Действующий председатель ОБСЕ, премьер-министр Албании Эди Рама в пятницу предложил посредническую роль ОБСЕ для урегулирования ситуации в Белоруссии.
"Я предлагаю, чтобы ОБСЕ стала посредником необходимого диалога, чтобы помочь Белоруссии выйти из этой ситуации. Мы очень надеемся на положительный ответ на это предложение со стороны белорусского правительства", - сказал Рама на спецзаседании постсовета ОБСЕ.
Он подчеркнул, что ОБСЕ не будет навязываться, занимать стороны или вмешиваться во внутренние дела Белоруссии. "Ситуация должна разрешиться в Минске и народом Белоруссии, при полном уважении их суверенитета, независимости и прав человека", - добавил он.
Массовые протестные акции начались по всей Белоруссии 9 августа, после выборов президента, на которых, по данным ЦИК, в шестой раз победил Лукашенко, набрав 80,1% голосов.