Թուրքիան հուլիսի վերջին Երևան ուղևորվող Գերմանիայի ԶՈՒ օդանավի թռիչքի թույլտվություն չի տվել
Թուրքիան հուլիսի վերջին «արգելափակել է Բունդեսվերի առաքելությունը»՝ թույլ չտալով Գերմանիայի Զինված ուժերի օդանավի թռիչքն իր օդային տարածքով, քանի որ այն ուղևորվում էր Երևան, հայտնում է Spiegel ամսագիրը: Այդ մասին գրում է РИА Новости-ն:
Պարբերականի տեղեկությունով՝ Թուրքիայի օդային կարգավորիչները «ինքնաբուխ և առանց բացատրության» հրաժարվել են թույլ տալ, որ ինքնաթիռը անցնի թուրքական օդային տարածքով: Արդյունքում Քյոլնից մեկնարկած Airbus 310-ը ստիպված է եղել վերադառնալ բազա:
Նշվում է, որ օդանավն ուղևորվում էր Երևան՝ հայ զինծառայողներին ուսման նպատակով Գերմանիա տեղափոխելու համար:
Ըստ պարբերականի՝ ավելի ուշ Թուրքիան չի մեղմել իր դիրքորոշումը, և օգոստոսի կեսերին գերմանական օդուժը ստիպված է եղել կատարել ընտրություն հօգուտ «շատ ավելի երկար երթուղու»:
Այդ ժամանակ օդանավը, որը նախատեսում էր տեղափոխել հայ զինծառայողներին, թռչել է Ռուսաստանի օդային տարածքով:

Турция в конце июля не разрешила пролет следовавшему в Ереван самолету ВС Германии
Турция в конце июля «заблокировала миссию бундесвера», не разрешив пролет через свое воздушное пространство самолету ВС Германии, поскольку он следовал в Ереван, сообщает журнал Spiegel. Об этом пишет РИА Новости.
По сведениям издания, турецкие авиадиспетчеры «спонтанно и без объяснения причин» отказались разрешить самолету совершить перелет над территорией Турции. В результате вылетевший из Кельна Airbus 310 был вынужден вернуться на базу.
Отмечается, что воздушное судно направлялось в Ереван для переправки армянских военнослужащих, которые должны были пройти обучение в Германии. Как подчеркивает издание, в Бундесвере считают, что именно пункт назначения стал причиной, из-за которой Турция не разрешила самолету пролететь через воздушное пространство страны.
По сведениям журнала, в дальнейшем Турция не смягчила свою позицию, и в середине августа ВВС ФРГ пришлось сделать выбор в пользу «гораздо более длинного маршрута». Тогда самолет, который должен был забрать военнослужащих, пролетел над территорией России.