Գերմանիայի իշխանությունները տուգանք են սահմանել դիմակի բացակայության համար
Գերմանիայի ամբողջ տարծքում, բացառությամբ մեկ շրջանի, 50 եվրո տուգանք է սահմանվել դիմակների կրման ռեժիմը չպահպանելու համար, հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, փոխանցում է «Deutsche Welle»-ն:
«Վերջին ամիսներին վարակի ցուցանիշներն աճել են: Մենք դրան շատ լուրջ ենք վերաբերվում: Դրա ֆոնին մենք պետք է վերանայենք մեր ռազմավարությունը», - ասել է նա լրագրողներին՝ Գերմանիայի 16 դաշնային նահանգների ղեկավարների հետ բանակցություններից հետո:
Բանակցությունների արդյունքում որոշվել է տուգանքներ սահմանել Գերմանիայի բոլոր դաշնային նահանգներում դիմակ չունենալու համար, բացառությամբ Սաքսոնիա-Անհալթի: Նաև քաղաքական գործիչները երկրի քաղաքացիներին հորդորել են հրաժարվել ճգնաժամային շրջաններ զբոսաշրջային ուղևորություններից:
Ջոնս Հոփկինսի համալսարանի տվյալներով՝ ամբողջ ժամանակահատվածում Գերմանիայում գրանցվել է COVID-19 վարակի 239 637 դեպք:

Власти Германии ввели штраф за отсутствие маски
На всей территории Германии, кроме одного региона, вводят штраф в размере 50 евро за несоблюдение масочного режима, заявила канцлер ФРГ Ангела Меркель. Об этом в четверг, 27 августа, сообщает Deutsche Welle.
“В последние месяцы инфекционные показатели выросли. Мы воспринимаем это очень серьезно. В свете этого нам нужно пересмотреть наши стратегии”, - сказала она журналистам по итогам переговоров с руководителями 16 федеральных земель ФРГ.
В итоге переговоров было принято решение ввести штрафы за отсутствие маски во всех федеральных землях ФРГ, кроме Саксонии-Анхальт. Также политики призвали граждан страны отказаться от туристических поездок в кризисные регионы.
По данным Университета Джонса Хопкинса, в Германии за весь период зафиксировано 239 637 случаев COVID-19. Скончались от заболевания 9 289 человек. Суточный прирост на 26 августа составлял 1 427.