Թրամփը հայտարարել է, որ տխրել է Ճապոնիաի վարչապետի պաշտոնից Աբեի հեռանալուց
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ իրեն շատ է տխրեցրել Սինձո Աբեի հրաժարականը Ճապոնիայի վարչապետի պաշտոնից:
«Մենք հիանալի հարաբերություններ ունենք, և դա ինձ շատ է տխրեցնում, քանի որ նրա համար, հավանաբար, շատ դժվար է հեռանալը», - Ամերիկայի առաջնորդի խոսքը մեջբերում է Սպիտակ տան մամուլի կենտրոնը:
Թրամփն Աբեին անվանել է նաև իր «շատ լավ ընկերը»:
Աբեն հայտարարել է իր հրաժարականի մասին առողջության վատթարացման պատճառով: Նա կմնա կառավարության ղեկավարի պաշտոնում, քանի դեռ իշխող Լիբերալ-դեմոկրատական   կուսակցությունը չի ընտրել նոր նախագահի: 13 տարի առաջ Աբեն նույնպես ստիպված է եղել հեռանալ վարչապետի պաշտոնից՝ խոցային կոլիտի պատճառով:

Трамп заявил, что огорчен уходом Абэ с поста премьера Японии
Президент США Дональд Трамп заявил в пятницу, что очень огорчен уходом Синдзо Абэ в отставку с поста премьер-министра Японии.
"У нас великолепные отношения, и я очень огорчен этим, потому что для него, наверное, очень сложно уйти", - приводит слова американского лидера пресс-пул Белого дома. Трамп также назвал Абэ своим "очень хорошим другом".
Абэ объявил о своей отставке в связи с ухудшением состояния здоровья. Он останется во главе правительства, пока правящая Либерально-демократическая партия не выберет нового председателя. 13 лет назад Абэ также был вынужден покинуть пост премьер-министра из-за язвенного колита.